Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Cytaty i parafrazy dla: otoczenie organizacji (0 - 20 z 21)
David Begg,
Makroekonomia. ,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1992, ISBN: 978-83-208-1644-0 (46+0)
(cytat, str. 31) "Otoczenie organizacji w PR jest tylko ta część publiczności (społeczeństwa), która ma z organizacją co najmniej jeden wspólny z nazwy i istoty interes, przy czym w pojęciu interesu mieszczą się zarówno interesy natury materialnej, jak - w równym stopniu - fundamentalne wartości, wymagania i oczekiwania grup, zbiorowości i składających się na nie jednostek. Tak rozumiane pojęcie interesu często określa się mianem interesu socjologicznego. Posługuje się nim zwykle literatura z zakresu PR".
(parafraza, str. 40) Otoczenie przedsiębiorstwa stanowią wszystkie czynniki zewnętrzne, które wpływają lub mogą wpływać na zdolność firmy do nawiązywania i skutecznego przeprowadzania transakcji z klientami.
(cytat, str. 403) Ze względu na poziom abstrakcji, w otoczeniu podmiotów gospodarczych (określanym również jako zewnętrzne środowisko przedsiębiorstwa) można wyróżnić systemy (sfery): - Otoczenie bliższe (mikrootoczenie, otoczenie konkurencyjne, celowe)- czyli wszystkie podmioty i segmenty będące na zewnątrz organizacji i mogące na nią wpływać, ale także organizacja może wpływać na otoczenie bliższe (reakcja dwukierunkowa). -Otoczenie dalsze (makrootoczenie, otoczenie ogólne)-czyli wszystkie warunki zewnętrzne mogące wpływać na organizację, ale tak silnie, że organizacja nie może wpływać na otoczenie dalsze (reakcja jednokierunkowa). -Środowisko przyrodnicze, które w niektórych rodzajach działalności ma duży wpływ na organizację, zwłaszcza o charakterze produkcyjnym lub usługowym (reakcja jednokierunkowa lub wielokierunkowa).
(cytat, str. 36) Każda organizacja funkcjonuje w określonym otoczeniu. Oddziałując na otoczenie, utrzymuje się dzięki niemu, ale również otoczenie stwarza jej określone szanse i zagrożenia. Do najbardziej charakterystycznych cech otoczenia możemy zaliczyć:
1) unikalność — nie ma dwóch podmiotów, których otoczenie byłoby identyczne; skutkiem tego jest konieczność samodzielnego identyfikowania otoczenia przez każdą organizację;
2) dynamiczna natura — stan czynników opisujących otoczenie nie jest stały i ulega ciągłym zmianom; stąd potrzeba nieustannego analizowania zjawisk w nim zachodzących;
3) złożoność — w otoczeniu analizuje się wiele ściśle ze sobą powiązanych czynników, które pozostają w nieustannych interakcjach;
4) zróżnicowany poziom kontroli — stopień wpływu organizacji na poszczególne czynniki otoczenia jest różny.
(cytat, str. 23 - 24) Według R.W. Griffina "otoczenie zewnętrzne (to) wszystko poza organizacją, co może na nią oddziaływać". Otoczenie zewnętrzne składa się z dwóch warstw: otoczenia dalszego i otoczenia bliższego. K. Obłój pod pojęciem otoczenia dalszego rozumie "ten obszar otoczenia, którego zmiany wpływają na działanie firmy, ale na który firma nie ma wpływu", a otoczenia bliższego - "otoczenie, które ma wpływ na firmę i na które firma może mieć również wpływ: może je zmieniać i kształtować".
(cytat, str. 32) Wyróżnia się otoczenie bliższe i dalsze przedsiębiorstwa. Elementami otoczenia bliższego są np. nowe firmy na rynku, dostawcy, substytuty, transport, usługi, giełda, akcjonariusze, handel, konkurenci, kursy walutowe, nowe technologie, informacja i łączność, przepisy rządowe, inwestycje zagraniczne, kooperanci, rynek pracy czy banki. One bowiem określają codzienne krótkookresowe sposoby zachowania firmy. Bardziej strategiczne znaczenie mają takie elementy, jak polityka, społeczeństwo, stosunki międzynarodowe, związki gospodarcze, system monetarny, polityka celna czy ochrona środowiska. One tworzą dalsze otoczenie przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 83) Otoczenie organizacji może być statyczne lub dynamiczne. - Bardziej statyczne otoczenie sprzyja rutynie i przewidywaniu poprzez ekstrapolację na podstawie wcześniejszych doświadczeń. Niestety może również być przyczyną samozadowolenia prowadzącego do niedostatecznej czujności i lekceważenia szczegółów. Taka niedbałość może z kolei pogorszyć wyniki organizacji i wystawić ją na niebezpieczeństwo. - Bardziej dynamiczne otoczenie jest najczęściej złożone i podlega częstym zmianom wynikającym z gwałtownego postępu wiedzy, nowych technologii oraz wahań popytu na dobra i usługi. Wymaga ono wyjątkowo uważnej obserwacji i nie wybacza pomyłek.
(cytat, str. 82 - 83) Otoczenie, w którym funkcjonuje organizacja, można ogólnie podzielić na: - mikrootoczenie - zewnętrzne grupy odbiorców mające wpływ na zdolność organizacji do pomyślnego funkcjonowania, w tym zwłaszcza inwestorzy, klienci, dostawcy, dystrybutorzy, prawodawcy, konkurenci, liderzy opinii i niektóre media; - makrootoczenie - polityczne, prawne, ekonomiczne, społeczne, kulturowe, techniczne i środowiskowe czynniki określające szeroki kontekst działalności organizacji.
(cytat, str. 47) Na makorotoczenie organizacji składa się zespół warunków funkcjonowania organizacji wynikający z tego, że działa ona w określonym kraju i regionie, w określonej strefie klimatycznej, w danym układzie politycznym, prawnym, systemowym. W skład otoczenia konkurencyjnego wchodzą wszystkie podmioty gospodarcze, które mają z przedsiębiorstwem różnego rodzaju powiązania.
(cytat, str. 189) Do najczęściej wymienianych czynników mających wpływ na zmiany struktury organizacyjnej zalicza się: - strategię, - wielkość organizacji, - otoczenie organizacji, - technologię, - stopień dywersyfikacji produkcji.
(cytat, str. 10) Otoczenie przedsiębiorstwa może być różnie kwalifikowane,przy czym najczęściej spotykaną klasyfikacją jest wyróżnienie otoczenia bliskiego i dalekiego,na które składają się czynniki wymienione na rys. 2.
(cytat, str. 202) Zdobycie informacji o funkcjonowaniu instytucji znajdujących się w otoczeniu organizacji może pozwolić na zainicjowanie kroków antycypujących
(cytat, str. 107) Otoczenie organizacji rozumiemy intuicyjnie jako otaczający ją świat zewnętrzny złożony z elementów, które nie wchodzą w skład organizacji (czyli nie podlegają przemożnemu oddziaływaniu jej ośrodków kierowniczych), ale oddziałują na nią i niekiedy wchodzą z nią w relacje oparte na wzajemności.
(cytat, str. 14) "Otoczenie organizacji gospodarczej jest zbiorem uwarunkowań określających jego funkcjonowanie i rozwój. Zbiór ten jest bogaty:składają się nań uwarunkowania kulturowe, będące systemem norm i wartości obowiązujących w danej społeczności, uwarunkowania społeczno-polityczne, wyrażające potrzeby społeczne, ich priorytety oraz zasady zaspokajania, a także system zarządzania gospodarką i państwem. W innym ujęciu otoczenie organizacji gospodarczej to całokształt zjawisk, procesów i instytucji kształtujących jego stosunki wymienne, możliwości sprzedaży, zakresy działania i perspektywy rozwojowe."
(cytat, str. 138) ,,Ze względu na charakter związków między otoczeniem a przedsiębiorstwem oraz ze względu na powstające skutki rozróżnia się: 1) makrootoczenia(otoczenie dalsze, ogólne)- te zjawiska, procesy i podmioty, które zasadzniczo oddziałują na przedsiębiorstwo pośrednio, obiektywnie, stwarzając ramy działalności; 2) mikrootoczenie(otoczenie bezpośrednie, zadaniowe, społeczne)- te zjawiska, procesy i podmioty, które oddziałują bezpośrednio na przedsiębiorstwo i są przedmiotami jego oddziaływań.''
(cytat, str. 138) ,,Otoczenie przediębiorstwa to wszystkie zjawiska, procesy, podmioty, które nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa, ale są z nim związane przez proces wzajemnnego oddziaływania. Tym samym otoczenie stwarza szanse bądź zagrożenia dla jego dalszego przetrwania lub rozwoju. Kompatybilny rozwój z otoczeniem i dynamiczne sprzężenie pozwalają budować wartość przedsiębiorstwa, zwłaszcza jego wartość rynkową.''
(cytat, str. 118) Poza otoczeniem bliskim, istnieje otoczenie dalsze. Griffin zalicza do niego wymiary i czynniki: - ekonomiczne, - technologiczne, - socjokulturowe, - polityczno-prawne, - międzynarodowe.
(cytat, str. 118) Griffin nazywa dalsze otoczenie general(ogólne), a łącznie dla obu rodzajów otoczenia stosuje nazwę - external(zewnętrzne). W podręczniku Ch.W.L. Hilla i G.R. Jonesa z kolei dla otoczenia ogólnego przyjmuje się nazwę macro-environment i, naszym zdaniem, dobrze przystaje ona do rzeczywistości, a także brzmi po polsku - makrootoczenie.
(cytat, str. 124) Według J.D. Thompsona "otoczenie organizacji można opisać na podstawie dwóch wymiarów: stopnia zmienności i stopnia złożoności. W pierwszym kryterium wyróżnia się zmiany od stabilnych do dynamicznych, w drugim - od prostych do kompleksowych. W zależności od układu natężenia zmian można wyróżnić trzy stany niepewności w organizacji: małą, umiarkowaną i dużą.
(cytat, str. 117 - 118) Bliskie otoczenie Griffin nazywa task environment, co w języku polskim brzmiałoby "zadaniowe otoczenie", chociaż w task zawiera się także odcień zobowiązania. Inni amerykańscy autorzy używają nazwy industry environment, co można by tłumaczyć jako "przemysłowe" lub "branżowe otoczenie". Obie przedstawione nazwy zarówno w wersji angielskiej, jak i polskiej są zbyt wąskie. Sądzimy, że najbardziej adekwatne byłoby określenie "bliskie otoczenie" z dopiskiem więzi i interesy, co stosunkowo ściśle odpowiada rzeczywistości, bo współzależności są bardzo różne.