Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 110) Leasing polega na dostarczaniu przez leasingodawcę leasingobiorcy ustalonego w umowie wyposażenia, urządzeń, budynków itp. Leasingobiorca zobowiązuje się do płacenia określonej opłaty leasingowej rozłożonej na raty. Właścicielem przedmiotu umowy leasingowej jest leasingodawca, ale strony mogą przewidzieć w umowie przeniesienie własności na leasingobiorcę. Wówczas raty leasingowe, obok opłaty leasingowej obejmują także część zapłaty za nabywany obiekt.
(cytat, str. 277) Leasing należy traktować jako substytut kredytu, ponieważ polega na dostarczeniu leasingobiorcy przez leasingodawcę przedmiotu leasingu, a leasingobiorca zobowiązuje się do płacenia określonej opłaty leasingowej, rozłożonej na raty. Włąścicelem przedmiotu umowy leasingowej pozostaje leasingodawca. Leasingobiorca ma niemal nieograniczone prawo - analogicznie do właściwego - użytkowania przedmiotu i zgodnie z umową może przejąć go w ustalonym terminie na własność lub zwrócić leasingodawcy. W zarządzaniu działalnością przedsiębiorstwa pozyskanie przedmiotu w wyniku zawarcia transakcji leasingowej niczym nie różni się od zakupu z własnych środków lub z zaciągniętego kredytu, zarówno z punktu widzenia użyteczności, jak i korzyści osiąganych z dysponowania tym przedmiotem.
(cytat, str. 23) Leasing polega na przekazaniu przez producenta lub wyspecjalizowaną firmę, którzy występują tu jako leasingodawcy, dóbr trwałych do użytkowania innej jednostce gospodarczej, czyli leasingobiorcy.
(cytat, str. 80) "Kolejną formą pozyskania kapitału obcego jest leasing. Zgodnie z umową leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć na określonych warunkach rzecz od oznaczonego zbywcy i oddać ją korzystającemu na określonych warunkach rzecz od oznaczonego zbywcy i oddać ją korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne."
(cytat, str. 155) "Leasing podlega przepisom Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przez umowę leasingu finansujący(leasingodawca) zobowiązuje się oddać określoną rzecz korzystającemu(leasingobiorcy) do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne. Leasingobiorca otrzymuje od leasingodawcy określony przedmiot i dzięki jego eksploatacji uzyskuje środki na spłatę zobowiązania."
(cytat, str. 34 - 35) Specyficzną formą zewnętrznego finansowania jest leasing, za pomocą którego przedsiębiorstwo zyskuje dostęp nie do środków pieniężnych( jak np. w ramach umowy kredytowej) , lecz do użytkowania rzeczowych środków trwałych będących przedmiotem leasingu. Umowa leasingowa jest umową terminową; w okresie jej obowiązywania leasingobiorca użytkuje przedmiot leasingu w zamian za opłaty (raty) leasingowe przekazywane leasingodawcy.
(cytat, str. 136) Przyczynami stosowania leasingu mogą być: - wykorzystanie różnicy między wartością rynkową i księgową leasingowanego przedmiotu, czyli realizacja przez przedsiębiorstwo tzw. cichych rezerw sytuacja w której właściciel nie chce występować w roli leasingodawcy i właściciela równocześnie chęć podzielenia ponoszonego ryzyka na dodatkowy podmiot, gdy wartość przedmiotu leasingu jest znaczna - chęć zmniejszenia ryzyka niespłacenia przedmiotu leasingu.
(cytat, str. 140 - 141) Zalety leasingu z punktu widzenia leasingobiorcy: 1. Brak dodatkowych zabezpieczeń poza przedmiotem leasingu, choć coraz częściej dodatkowe zabezpieczenia są wymagane, podobnie jak udział własny leasingobiorcy. (.) 2. Dopasowanie formy leasingowania do indywidualnych potrzeb leasingobiorcy. () 3. Łatwiejszy możliwość zmiany technologii. Zaleta ta wynika z wykorzystania doświadczenia leasingobiorcy, pozwalającego na tańsze zakupy maszyn i urządzeń oraz ich ewentualną korzystną sprzedaż po umowie osobie trzeciej. (.) 4. Możliwość zaciągania dodatkowych kredytów, ponieważ przedmiot leasingu nie wchodzi do bilansu jako zobowiązanie, (.) 5. Obciążenia podatkiem dochodowym w leasingu operacyjnym, wynikające z innego rozłożenia płatności podatku dochodowego w czasie.
(cytat, str. 142) Wady leasingu z punktu widzenia leasingobiorcy: 1. Całość ryzyka przejmowana jest przez leasingobiorcę,() 2. Wysokie koszty opłat, obejmujące: czynsz, wartość przedmiotu leasingu, koszty pozyskania środków na zakup rzeczy i zysk leasingodawcy wraz z podatkiem.() 3. Brak własności do rzeczy i możliwości jej odebrania, jeśli nie spłaca się uzgodnionych rat leasingowych. 4. Przy korzystaniu z leasingu możliwość sfinansowania inwestycji, np. przez środki unijne pojawia się później niż przy zakupie urządzeń na kredyt. 5. Niejasne interpretacje zasad opodatkowania leasingu i zmienność regulacji prawnych w tym zakresie( zwłaszcza co do zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów)
(cytat, str. 154) Na opłacalność leasingu wpływają cztery zasadnicze czynniki: -łączna wartość wszystkich planowanych rat leasingowych (odpowiednik wartości kredytu samochodowego wraz z odsetkami), -wartość końcowa leasingu, czyli wartość samochodu po zakończeniu okresu leasingowania, -wysokość opłaty początkowej (pierwszej raty) uiszczanej na początku okresu leasingowania (im wyższa opłata początkowa, tym niższa łączna wartość pozostałych rat), -długość okresu leasingowania.
Słowa kluczowe:leasing Komentarze i źródła pierwotne: * L. Nowak, Pozaekonomiczne determinanty zachowań nabywców, Wyd. AE w Poznaniu, Poznań 1995, s.52
(cytat, str. 196) "Do wad leasingu zaliczyć można jego wyższy koszt (przy leasingu bieżącym) co jest jednak skompensowane tym ,że najemca ma cały czas do dyspozycji nowoczesny i dobrze funkcjonujący sprzęt."
(cytat, str. 288) Innym źródłem finansowania zamierzeń inwestycyjnych może być leasing. Na podstawie umowy leasingu finansujący oddaje przedmiot leasingu korzystającemu do używania i pobierania pożytków. W zamian za to korzystający zobowiązuje się do wnoszenia na rzecz finansującego stosownych opłat w okresie trwania umowy leasingu. W momencie podpisania umowy leasingu korzystający nie pozyskuje kapitału w formie pieniężnej. Otrzymuje jednak określony majątek będący przedmiotem leasingu i wykorzystuje go w prowadzonej przez siebie działalności.
(cytat, str. 125) Leasing jako szczególna forma finansowania inwestycji umożliwia pozyskanie niezbędnych dóbr bez potrzeby ich zakupu. Jest on umową prawa cywilnego, na podstawie której leasingodawca oddaje do wykorzystania na czas ustalony w umowie określone dobro za zapłatą wynagrodzenia zwykle rozłożonego w czasie.
(cytat, str. 39) Leasing najczęściej wykorzystuje się do finansowania pojazdów, maszyn fabrycznych i podobnego wyposażenia. Albo jest oferowany klientom, którzy nie są w stanie w inny sposób pozyskać finansowania pod wartość finansowanego wyposażenia, albo też umożliwia leasingobiorcy używanie wyposażenia przez któtki czas, po którym zwraca je leasingodawcy ponoszącemu w ten sposób ryzyko wartości rezydualnej.
(cytat, str. 62) W przypadku leasingu finansowego, ze względu na odmienny stan prawny przedmiotu leasingu powinno stosować się konta syntetyczne: "Środki trwałe w leasingu", "Umorzenie środków trwałych w leasingu" oraz "Zobowiązania leasingowe". Dodatkowo można stosować konto "Rozliczenie operacji leasingowych", gdy otrzymanie przedmiotu leasingu i potwierdzenie rozpoczęcia leasingu odpowiednią fakturą odbywają się w innych okresach sprawozdawczych. Jak wynika to z przykładu ewidencji leasingu operacyjnego, zobowiązania z tytułu przyszłych płatności w leasingu operacyjnym w księgach rachunkowych w ogóle nie występują, natomiast w przypadku leasingu finansowego są zarejestrowane jako zobowiązania niewymagalne, w wysokości odpowiadającej niespłaconej w ratach kapitałowych wartości środka trwałego, będącego przedmiotem leasingu, natomiast opłaty dodatkowe będące częścią opłat leasingowych wykazuje się tylko jako zobowiązanie bieżące w terminach wymagalności3.
(cytat, str. 57) Stronami umowy leasingowej są finansujący (leasingodawca), udostępniający przedmiot leasingu i korzystający (leasingobiorca), czyli strona przejmująca przedmiot leasingu do używania oraz, ewentualnie, do czerpania pożytków. Przedmiotem leasingu, według klasyfikacji stosowanej w rachunkowości, mogą być rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Chociaż przepisy Tytułu XVII1 - Umowa leasingu mówią tylko o rzeczach jako przedmiocie leasingu, zakres przedmiotowy stosowania leasingu w rachunkowości jest szerszy niż regulacje umowy leasingu w prawie cywilnym. W praktyce najwięcej umów leasingu na rynku polskim dotyczy środków transportu, a w mniejszym stopniu sprzętu komputerowego.
(cytat, str. 59) Skutki zakwalifikowania umowy leasingowej do leasingu operacyjnego lub leasingu finansowego są istotne dla wyniku finansowego i obciążeń podatkowych, gdyż strona umowy wykazująca przedmiot leasingu w swoich aktywach zalicza amortyzację przedmiotu leasingu do kosztów uzyskania przychodu.