Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 292 - 294) ... można wskazać te zasadnicze okoliczności i warunki, których spełnienie zdecydowało o powodzeniu umowy społecznej jako węzłowej formy zinstytucjonalizowanego współdziałania głównych sił społecznych w Austrii. Doświadczenia tego kraju dowodzą, że: - partnerstwo społeczne nie jest wynikiem realizacji jakiegoś planu, ustrojowego projektu, lecz następstwem długotrwałego oddziaływania różnych sił społecznych, społecznych interakcji, dla zaistnienia których warunkiem sprzyjającym jest rozpowszechniony w społeczeństwie sposób myślenia, określona mentalność wynikająca z historycznych doświadczeń oraz naturalnych warunków; - interesy klas i warstw społecznych nie uczestniczących bezpośrednio w negocjacjach mogą być systematycznie naruszane, co grozi zdyskredytowaniem idei partnerstwa społecznego. Dlatego powinny być one reprezentowane choćby pośrednio, a realne korzyści poszczególnych grup społecznych nie mogą być osiągane na cudzy koszt, a więc tylko w wyniku redystrybucji; - podstawowi partnerzy umowy społecznej muszą być zorganizowani na szczeblu centralnym i realnie dysponować monopolem przedstawicielskim; - partnerzy umowy społecznej muszą dysponować lojalnością swego społecznego zaplecza, bowiem umowa społeczna określa nie tylko prawa i przywileje, ale tez obowiązki i wyrzeczenia, które nie mogą być zbiorowo odrzucane; - przedmiotem centralnych negocjacji nie mogą być problemy, których poprzez porozumienie i consensus rozstrzygnąć nie sposób. Aby ich rozwiązywanie nie było całkowicie blokowane, powinny one podlegać parlamentarnej procedurze i rozstrzyganiu na podstawie woli politycznie weryfikowanej większości.
(cytat, str. 74) Umowa z gwarantowoaną stałą ceną. Umowa tego typu jest oparta na stałym, niepodelgającym zmianie koszcie docelowym wraz z odrębną częścią dotyczącą stałego kosztu ogólnego i zysku. Wszelkie zaoszczędzone kwoty dzieli się tak samo, jak w przypadku umowy z rachunkiem kosztów docelowych, a przekroczenia budżetu w całości pokrywa wykonawca.
(parafraza, str. 180 - 181) Poza umową koncesyjną w systemie project finance ( w tym w strukturze BOT)jest zawieranych wiele innych kontraktów np. -umowa pomiędzy podmiotami zawiązującymi jednostkę SPV (koncesjonariusza) -umowa pomiędzy koncesjonariuszem a wykonawcą - umowa pomiędzy koncesjonariuszem a operatorem na eksploatację i utrzymanie projektu - umowy koncesjonariusza z dostawcami - umowy z przyszłymi odbioracami - umowy z podmiotami finansującymi projekt
(cytat, str. 16) Formy zatrudnienia według stopnia elastyczności: I. Umowa o prace na czas nieokreślony (pracownik mianowany) II. Umowa o prace na czas nieokreślony III. Umowa o prace na czas określony, umowa na czas wykonywania określonej pracy IV. Umowa o prace na czas określony w celu zastępstwa V. Umowa o pracę na okres próbny VI. Umowa agencyjna VII. Umowa zlecenia, umowa o dzieło VIII. Umowa o świadczenie usług podobna do zlecenia IX. Prowadzenie działalności gospodarczej (o charakterze usługowym) na własny rachunek
Wybierając formę zatrudnienia, należy sobie zdawać sprawę z tego, że każdą umowę można rozwiązać; zarówno w prawie cywilnym, jak i w prawie pracy obowiązuje bowiem zasada swobody kontraktowania, do której Kodeks pracy wprowadza jedynie nieco większe ograniczenia niż Kodeks cywilny. Ograniczenia te podyktowane są zwykle ochroną interesów, bezpieczeństwa i zdrowia słabszej ekonomicznie strony umowy jaką jest pracownik. kryterium podziału na umowy bardziej i mniej elastyczne jest zatem trwałość umowy, która może być postrzegana przez pryzmat ilości i stopnia trudności warunków, które strona lun strony muszą spełnić, aby ją skutecznie rozwiązać.Dobierając rodzaj umowy, strony powinny wiedzieć jakie są warunki i tryb jej rozwiązania.
(cytat, str. 36) Z punktu widzenia podstawy prawnej działania menedżera umowy menedżerskie można podzielić na samodzielne i niesamodzielne. Samodzielna umowa menedżerska jest wyłączną podstawą działania menedżera. Niesamodzielna umowa menedżerska występująca oprócz innej podstawy prawnej funkcjonowania menedżera może być wtórna bądź pierwotna wobec ten innej podstawy pełnienia funkcji menedżera.