Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: kompetencje poznawcze (0 - 3 z 3)
(cytat, str. 92) Z coraz szerszą i głębszą wiedzą ściśle łączy się () dążenie do poszerzania pola poszukiwań, do ujmowania posiadanej wiedzy w postać zbioru logicznie koniecznych związków, przy jednoczesnym formułowaniu zastrzeżeń itp. Zwięźle mówiąc: głęboka wiedza rodzi problemy i komplikacje, domagając się nowej wiedzy: hydra ciekawości jest nienasycona. Umysł człowieka o wysokich kompetencjach poznawczych, o głębokiej i szerokiej wiedzy przypomina w swoim funkcjonowaniu umysł rzetelnego badacza - analityka. Wysuwanie wątpliwości i zastrzeżeń oaz poszukiwanie nowych informacji jest dla niego "metodą" poznawani, które może trwać bez końca. Zewnętrznemu obserwatorowi takiego poznawania wydaje się, że wątpliwości powinny znikać. Tak się jednak nie dzieje, wątpliwości są stałym aspektem "metody" poznawania. Pojawia się nawet paradoksalna tendencja: im wyższy poziom wiedzy, tym wyższy poziom niepewności ocen wykazują eksperci.
(cytat, str. 24) Kompetencje poznawcze(kognitywne) wiążą się ze zdolnością do uczenia się , rozumienia i zapamiętywania, otwartością, ciekawością świata, świeżością spojrzenia. Są one większe, gdy ludzie nie kierują się stereotypami i uprzedzeniami, gdy nie są nadmiernie podatni na wpływy innych. Największa ciekawość i pasja poznawcza występują zazwyczaj we wczesnych okresach życia, w dzieciństwie i młodości, choć zdarza się, że towarzyszą one człowiekowi przez całe życie.
(cytat, str. 30) Kompetencje uniwersalne pracowników ogółu organizacji obejmują: - efektywność i skuteczność działań; niezależnie od zajmowanego stanowiska, powinien pracować wydajnie, z wprawą, a efekty jego pracy powinny przewyższać koszty pracy ( nie dotyczy to stażystów i osób pracujących bardzo krótko), - samodzielność, - odpowiedzialność, - uczciwość i lojalność, - zdolność do współpracy ( coraz częściej także do pracy zespołowej) - powszechnie wymagana ze względu a społeczny charakter każdej pracy oraz wzrastającą złożoność procesów i zjawisk.