Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: rynek kredytowy (0 - 15 z 15)
(cytat, str. 49) Po kryzysie finansowym lat 30. funkcjonowanie rynku kredytowego zostało poddane wyjątkowo krytycznej analizie. Wskazano na kredyt konsumpcyjny jako na istotny czynnik wpływający na wywołanie kryzysu gospodarczego, ponieważ: - kredyt może wywołać załamanie koniunktury; jeśli w długim okresie wydatki przekraczają dochody, to nadchodzimoment poważnych ograniczeń w wydatkach i załamanie koniunktury, - kredyt utrudnia wyjście z recesji; konieczny dla poprawy koniunktury wzrost dochodów osobistych jest neutralizowany przez ciążące na nim spłaty wysokiego zadłużenia z okresu wzrostu gospodarczego, - kredyt utrwala cykl koniunkturalny; w okresie boomu gospodarczego jeszcze go dynamizuje, w okresie recesji - pogłębia.
(cytat, str. 158) Według raportu NBP o rozwoju systemu finansowego w Polsce do najistotniejszych zmian w zakresie rynku kredytowego (szczególnie kredytów hipotecznych) zalicza się: obniżenie oprocentowania (marży), obniżenie prowizji i opłat związanych z przyznaniem i uruchomieniem kredytu, zaniechanie pobierania opłat za rozpatrzenie wniosku, skracanie okresu rozpatrywania wniosku, otwarcie rynku dla grup o niższych lub nieregularnych dochodach (np. uzyskiwanych ze źródeł innych niż umowa o pracę na czas nieokreślony), pomoc pracowników banków w formalnościach związanych z wycena nieruchomości, zakładaniem hipoteki (często również przenoszenie kosztów z tym związanych na bank), możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bez dodatkowych kosztów, brak opłat za przewaluowanie, karencja w spłacie odsetek.
(parafraza, str. 33) Uchwalenie nowego Prawa bankowego w 1989 roku (pierwotna wersja pochodzi z 1982 roku) umożliwiło przystosowanie systemu bankowego do potrzeb gospodarki. Od tamtego momentu, jednostki gospodarcze, osoby fizyczne i prawne uzyskały pełną swobodę wyboru banku. Stworzono również instytucjonalne warunki do konkurencji między bankami oraz umożliwiono zakładania banków w formie spółek akcyjnych zarówno osobom fizycznym w kraju, jak i z zagranicy.
(cytat, str. 15) Niezależni pośrednicy kredytowi muszą się liczyć z coraz silniejszą konkurencją ze strony banków o klientów z tzw. rynku drugorzędnego, którzy charakteryzują się relatywnie mniejszą wiarygodnością kredytową i niższym statusem materialnym.
(cytat, str. 20) Likwidacja barier w świadczeniu transgranicznych usług finansowych powinna umożliwić konsumentom dostęp do szerszej gamy produktów oraz bardziej innowacyjnych i konkurencyjnych usług.
(cytat, str. 20) Ochrona konsumenta na jednolitym rynku finansowym ma za zadanie niwelowanie utrudnień w dostępie do transgranicznych usług finansowych miedzy innymi: - zobowiązanie instytucji finansowych do dostarczania konsumentom rzetelnej i pełnej informacji o produktach, - umożliwienie konsumentom dochodzenia roszczeń w stosunku do instytucji finansowej poprzez stworzenie sieci pozasądowych organów rozpatrujących spory.
(cytat, str. 23) Zdaniem Komisji Europejskiej zintegrowany rynek kredytów konsumpcyjnych powinien przyczynić się do wyższej efektywności i wzrostu efektów skali dla banków.
(cytat, str. 30) O ile poziom zróżnicowania oprocentowania kredytów w poszczególnych krajach członkowskich jest relatywnie niski, to poziom sprzedaży transgranicznej jest minimalny i oscyluje wokół 1% ogółu sprzedaży kredytów hipotecznych w Europie. Powyższa sytuacja wynika z szeregu czynników, wśród których kluczową rolę odgrywają narodowe przepisy prawne, różnice kulturowe oraz wpływ regulacji rządowych rozumianych jako system zachęt fiskalnych dla konsumentów (np. możliwość odliczania od podatku wpłat dla kas mieszkaniowych).
(cytat, str. 73) Wyniki badań sondażowych Pentor wskazały, że aż 49% ankietowanych osób postrzega banki w Polsce jako instytucje niedostępne dla osób o niskich dochodach ze względu na cenę i bardzo sformalizowane, wysokie wymagania przy procedurach kredytowych. Tymczasem nie tylko oprocentowanie, ale przede wszystkim łatwość i szybkość uzyskania kredytu stanowią o atrakcyjności oferty w percepcji klienta.
(cytat, str. 74) Ograniczenia prawne zmniejszają dostępność usług kredytowych w segmentach klientów najmniej zamożnych, a przez to najbardziej ryzykownych dla pożyczkodawców, przez co spowodują substytucję części planowanych umów kredytowych przez nielegalne źródło finansowania.
(parafraza, str. 15) Rynek kredytów konsumpcyjnych jest mocno skoncentrowany, dlatego kredyt konsumpcyjny w Polsce jest relatywnie drogi. Niska konkurencja widoczna jest szczególnie na rynku kredytów gotówkowych, pomimo silnego rozwoju firm udzielających tego typu kredytów.
(cytat, str. 328) Niedoskonałości rynku kredytowego, wpływające na wielkość premii za pozyskanie środków zewnętrznych, generują efekt akceleracji finansowej, który skutkuje cyklicznymi fluktuacjami wielkości realnych, nawet jeśli ceny i płace są doskonale elastyczne.
(cytat, str. 333) Modele niedoskonałości rynku kredytowego dostarczają kolejnego neokeynesowskiego wyjaśnienia trwałego braku oczyszczania rynku i zmian ilościowych w gospodarce. Pokazują one, w jaki sposób nawet niewielki przejściowy szok może wywołać poważne, długookresowe konsekwencje.
(cytat, str. 57) Rynek pierwotny certyfikatów depozytowych tworzą: emitent, czyli bank, i nabywcy. Cena papieru może być negocjowana; zależy ona od wysokości głównych stóp procentowych rynku pieniężnego, kierunku ich zmian, popytu na pieniądz oraz ogólnej płynności sektora bankowego.