Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 94) Porównawczy rachunek kosztów nadaje się do oceny inwestycji restytucyjnych i rozwojowych; porównuje się w nim zawsze przeciętne koszty określonego okresu.
(cytat, str. 77) Po rozłożeniu projektu na zadania składowe określa się ich koszt. Do jego ustalenia mogą być wykorzystywane różne systemy rachunku kosztów: - rachunek kosztów zmiennych - rachunek kosztów pełnych - rachunek kosztów docelowych.
Słowa kluczowe:rachunek kosztów Komentarze i źródła pierwotne: *O. Kinnunen: Management of Projects Risks in Logistics Devlopement. University of Helsinki, Helsinki 2000
(cytat, str. 164) W tradycyjnych rozwiązaniach rachunku kosztów za przyczynę powstawania kosztów uważa się produkt pracy przedsiębiorstwa, tj. wyrób lub usługę. Wielokrotnie pojawiały się jednak propozycje uznające, że przypisywanie kosztów wyłącznie produktom jest znacznym uproszczeniem. Na przełomie lat 70. poprzedniego stulecia rozwinięty został rachunek kosztów czynników produkcji, który obecnie może być uważany za rozwiązanie tradycyjne. Kolejnymi podmiotami odniesienia kosztów w rachunku czynników produkcji są: - czynniki produkcji, tj. zasoby (koszty pozyskania, posiadania, utrzymania w gotowości i zużywania), - stanowiska produkcyjne (maszyna, linia technologiczna), - produkty.
(cytat, str. 126) Źródłem danych o kosztach przedsiębiorstwa przemysłowego jest rachunek kosztów, którego głównym celem jest udokumentowanie zużywanych w przedsiębiorstwie zasobów oraz przeprowadzanie kalkulacji kosztów. W szczególności ma on umożliwiać wycenę składników bilansowych oraz sporządzenie rachunku zysków i strat.
(cytat, str. 286) "System rachunku kosztów docelowych można zdefiniować jako narzędzie zarządzania kosztami w celu zmniejszenia wszystkich składników kosztów danego produktu przez cały jego cykl życia przy zaangażowaniu działu badań i rozwoju, konstrukcyjnego, wydziału produkcji, działu marketingu i działu rachunkowości."
(cytat, str. 287) "Rachunek kosztów docelowych umożliwia zatem kompleksowe zarządzanie kosztami podmiotu gospodarującego, czyli takie działania sterujące podejmowane w każdej fazie cyklu życia produktu, które korzystnie wpłyną na przyszłą strukturę i relacje jego kosztów oraz spowodują obniżenie kosztów wytwarzania nowego produktu."
(cytat, str. 293) "Rachunek kosztów docelowych może być także wspomagany przez rachunek kosztów działań (Activity Based Costing - ABC). Pomiędzy tymi rachunkami kosztów występują zależności oraz miejsca styku, oba też bazują na przyjętym ujęciu procesowym i ujawniają się w nim. Można więc pokusić się o stwierdzenie, iż rachunek kosztów działań stanowi warunek skutecznego wdrożenia koncepcji Target Costing. Ponadto wspólne wykorzystanie tych dwóch zorientowanych na procesy systemów rachunku kosztów pozwala lepiej zidentyfikować i zastosować potencjały redukcji kosztów (w tym głównie kosztów pośrednich)."
(cytat, str. 297) "Rachunek kosztów docelowych jest więc narzędziem zarządzania strategicznego kosztami służącymi zmniejszaniu wszystkich składników kosztów danego produktu przez cały jego cykl życia przy angażowaniu do udziału w redukcji kosztów działu badań i rozwoju, konstrukcyjnego, wydziałów produkcji, działu marketingu i rachunkowości. Stosując rachunek kosztów docelowych, projektanci produktu, nabywcy produktu i producenci pracują razem nad determinującymi cechami produktu i procesu, które umożliwią osiągnięcie długoterminowego określenia kosztów. Nadrzędnym celem stosowania kosztów docelowych jest zapewnienie danemu produktowi osiągnięcia wymaganych zysków przez cały okres jego trwania na rynku."
(parafraza, str. 82) Do głównych zadań rachunku kosztów należą: - zapewnianie wiarygodności, bezbłędności i kompletności dowodów kosztowych, - dostarczanie danych liczbowych chrakteryzujących koszty przedsiębiorstwa w odpowiednich przekrojach - tworzenie kosztowej bazy danych - ustalanie wyniku i wycena zasobów - przekazanie informacji o kosztach i efektach, umożliwiających podejmowanie decyzji strategicznych, taktycznych, operacyjnych i specjalnych.
(cytat, str. 79) Tradycyjnie rachunek kosztów jakości definiuje się jako "ogół czynności zmierzających do ustalenia wysokości kosztów pracy żywej i uprzedmiotowionej, poniesionych w przedsiębiorstwie w określonym czasie i z określonym przeznaczeniem" lub jako ogół działań "zmierzających do odzwierciedlenia procesów zaopatrzenia, produkcji i zbytu zachodzących w przedsiębiorstwie, poprzez ujęcie, zgrupowanie i interpretację w stosowanych przekrojach kosztów własnych wytworzenia i zbytu produktów, mierzonych ilościowo i wartościowo za pewien okres czasu, w celu uzyskania możliwie wszechstronnych informacji potrzebnych dla ustalenia wyników i kierowania przedsiębiorstwem".
(cytat, str. 76) Rachunek kosztów to system identyfikacji, pomiaru i przetwarzania informacji o kosztach dla celów rachunkowości zarządczej (zdognie z potrzebami wynikającymi z procesów zarządzania). Tradycyjne systemy rachunku kosztów klafyfikuje się według dwóch głównych kryteriów: 1) rodzaju i zakresu rozliczania kosztów na produkty, 2) stopnia normowania kosztów i sposobu ich prezenacji.
(cytat, str. 60) Ważna bazę informacyjną o przychodach, kosztach produkcji(działalności gospodarczej) i wynikach finansowych tworzy rachunek kosztów. Jego przydatność w procesie decyzyjnym zależy od jakości, aktualności i struktury dostarczanych przezeń informacji. Powinny to być informacje o kosztach w układzie rodzajowym(jakie rodzaje kosztów poniesiono), podmiotowym(gdzie powstały koszty), i przedmiotowym(na jaki cel poniesiono koszty) z uwzględnieniem dalszych podziałów umożliwiających ustalenie przyczyn ponoszenia kosztów, ich analizę i kontrolę.
(cytat, str. 67) Rachunek kosztów, czyli proces analizowania wydatków przedsiębiorstwa i obliczania kosztów przypadających na jednostkę produktów bądź usług, które firma świadczy klientom.
(cytat, str. 97) Rachunek kosztów krańcowych nie jest kompletnym systemem rachunku kosztów, lecz metodą skupiania uwagi kierownictwa na tych pozycjach kosztów, które najłatwiej można kontrolować w krótkim okresie.
(cytat, str. 68) Cele rachunku kosztów można ująć w poniższy sposób. 1.Dostarczanie informacji do efektywnego podejmowania decyzji. Rachunek kosztów nie ukazuje jednak gotowej decyzji. 2.Dostarczanie podstaw do polityki cenowej, oszacowań i ofert. Należy jednak mieć stale na uwadze, że ceny zależą bardziej od rynku niż od kosztów. 3.Utrzymywanie operacyjnej kontroli działalności przedsiębiorstwa, a zwłaszcza jej kosztów. Wielu uważa to za podstawowe zadanie rachunku kosztów i specjalnie w ty celu został rozwinięty rachunek kosztów normatywnych. 4.Umożliwienie wyceny produkcji zakończonej i produkcji w toku dla celów sprawozdań finansowych.
(cytat, str. 67) Z tego właśnie powodu rozwija się rachunek kosztów, czyli proces analizowania wydatków przedsiębiorstwa i obliczania kosztów przypadających na jednostkę produktów bądź usług które firma świadczy klientom.
(cytat, str. 97) Rachunek kosztów krańcowych to nie kompletny system rachunku kosztów, lecz metoda skupiania uwagi kierownictw na tych pozycjach kosztów, które najłatwiej można kontrolować w krótkim okresie. Koszty dzieli się na koszty stałe i koszty zmienne. Za koszty stałe uważa się te, które nie ulegają zmianie wraz ze zmianą rozmiarów działalności, natomiast koszty zmienne zmieniają się bezpośrednio wraz ze zmianą rozmiarów działalności.
(cytat, str. 192) Można się domyślać, że rachunek kosztów procesów jest zbyt drogi, by stosować go jako element bieżącego rachunku kosztów, powinien być raczej rachunkiem stosowanym w razie potrzeby dla realizowania szeroko rozumianych szans.
Słowa kluczowe:rachunek kosztów Komentarze i źródła pierwotne: Stevens & Kristof, 1995