Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 19) W ramach badań empirycznych zbadano związki, jakie zachodzą w rzeczywistości, prowadząc do zmienności form instytucjonalnych rowoju rynków finansowych. W wyniku tych badań stwierdzono, że: - warunkiem rozwoju gospodarczego jest koniecznośc takiego przekształcania się form instytucjonalnych rynków finansowych, aby były one dostosowane do zmian dokonujących się w ich otoczeniu, - instytucjonalne ramy rynków finansowychkształtują bieżące zachowania podmiotów gospodarczych, wpływają na zmianę ich postępowania, ograniczają ryzyko przeprowadzonych transakcji i zmniejszają koszty, - tradycyjne banki, jako instytucje zaufania publicznego, przyjmujące depozyty i udzielające kredytów, są zastępowane przez wyspecjalizowane instytucje finansowe i parabankowe, - wymuszone przez konkurencję i rozwój rynków kapitałowych zmiany w tradycyjnych bankach przejawiają się w powstaniu nowych form instytucjonalnych funkcjonowania banków komercyjnych, nazywanych bankami uniwersalnymi, konglomeratami finansowymi, grupami kapitałowymi i holdingami, deregulacja, globalizacja rynków finansowych i ich umiędzynarodowienie oraz rozwój telekomunikacji, umożliwiając bezpośredni dostęp podmiotom gospodarującym do pożądanych produktów, prowadzą do upodabniania się ich podstawowych form instytucjonalnych.
(parafraza, str. 122 - 123) Gospodarstwa o wysokiej świadomości ekonomicznej są aktywnym podmiotem na rynku finansowym i korzystają z szerszego portfela instrumentów finansowych, co wpływa na większą stopę zwrotu z operacji oraz możliwość redukcji ryzyka specyficznego poprzez dywersyfikację. Podsumowywując, wyższa świadomość ekonomiczna powoduje poprawę standingu ekonomicznego gospodarstw domowych.
(cytat, str. 111) Co więcej, należy oczekiwać kontynuacji odchodzenia od tradycyjnej działalności bankowej i zacierania się granic między bankami, rynkami kapitałowymi, firmami ubezpieczeniowymi, itd.
(cytat, str. 36) Integracja rynku detalicznych usług finansowych w Europie sprzyja powstawaniu innowacyjnych produktów, które w coraz większym stopniu decydują o przewadze konkurencyjnej na rynku.
(cytat, str. 19) Działanie na rzecz stworzenia jednolitego rynku finansowego w UE realizowane są w ramach Strategii Lizbońskiej. Harmonogram i kierunki integracji rynków finansowych zostały szczegółowo rozpisane w ramach Financial Services Action Plan (FSAP).
(cytat, str. 20) Ochrona konsumenta na jednolitym rynku finansowym ma za zadanie niwelowanie utrudnień w dostępie do transgranicznych usług finansowych miedzy innymi: - zobowiązanie instytucji finansowych do dostarczania konsumentom rzetelnej i pełnej informacji o produktach, - umożliwienie konsumentom dochodzenia roszczeń w stosunku do instytucji finansowej poprzez stworzenie sieci pozasądowych organów rozpatrujących spory.
(cytat, str. 139) "Współczesny rynek finansowy może być postrzegany z perspektywy: - inwestowania (propietary trading) - zarządzania ryzykiem (hedging) - finansowania korporacyjnego i krajowego (corporate and sovereign finance)."
(cytat, str. 145) "Współczesny rynek finansowy, rozumiany jako przestrzeń dla inwestycji, tworzony jest przez wiele wzajemnie powiązanych czynników. Dlatego każda strategia inwestowania jest zawsze wynikiem syntezy, łączenia wielu czynników - fundamentalnych i bieżących uwarunkowań - widzenia ich nie w rozproszeniu, lecz w całości oraz dokonywania na tej podstawie oceny ich wpływu na zachowania rynku."
(cytat, str. 13) Rynek finansowy jest ośrodkiem transakcji kupna i sprzedaży instrumentów finansowych, wywołujących metamorfozę aktywów finansowych stron kontraktów i powodujących między nimi stosowną wymianę strumieni pieniężnych.
(cytat, str. 14) W powszechnie utrwalonym podejściu, lecz już anachronicznym z uwagi na rosnącą złożoność rynku finansowego, wyróżnia się jego trzy segmenty: 1. rynek pieniężny, 2. rynek kapitałowy, 3. rynek walutowy.
(cytat, str. 36) Integracja rynków finansowych. Dywersyfikacja inwestycji i lokowanie kapitału w całej unii walutowej sprzyjają stabilności dochodów, które mogą służyć jako bufor zabezpieczający przed negatywnymi skutkami szoków asymetrycznych.
(cytat, str. 303) Podstawowym powodem, dla którego rynek finansowy nie działa doskonale, jest asymetria informacji, charakterystyczna dla każdej zdecentralizowanej gospodarki, w której nie istnieje wszechwiedzący licytator. Przedsiębiorca będzie zawsze lepiej poinformowany o planowanych inwestycjach, finansowanych zewnętrznymi funduszami, od banku (lub instytucji niebankowej) udzielającego pożyczki na ten cel.
(parafraza, str. 148) Dwa kanały wygłaszania szoków przez rynki finansowe: - kanał oszczędnościowy - dywersyfikacja źródeł dochodu - ubezpieczenie ex ante; - kanał kredytowy - neutralizacja negatywnych skutków spadku dochodów - działanie ex post.
(cytat, str. 23) Istotną rolę w zakresie inwestowania w papiery wartościowe pełni informacja oraz konkurencja, którą uprawiają wszystkie podmioty tego rynku, aby osiągnąć wyższy zysk z zainwestowanego kapitału. Za kolei informacji na rynku finansowym jest bardzo dużo, gdyż do jej systematycznego przesyłania zobowiązani są emitenci.
(cytat, str. 16) Rynek finansowy określa się jako miejsce zawierania transakcji mających za przedmiot szeroko rozumiany kapitał finansowy. Za pomocą tych transakcji dokonuje się przepływ pieniądza od podmiotów posiadających nadwyżki środków (oszczędności) do podmiotów chcących je zagospodarować, czyli zamienić w aktywa realne.
(cytat, str. 15) Przez rynek finansowy rozumie się miejsce, gdzie zawiera się różnego rodzaju umowy pożyczkowe bądź kredytowe czy inne będące w ogólnym rozumieniu źródłem finansowania działalności gospodarczej.
(cytat, str. 62) Stosowanie zleceń automatycznej sprzedaży aktywów, których cena spadła do określonego poziomu (stop loss) jest metodą ograniczania nadmiernych strat w sytuacji, gdy wahania cen na rynkach finansowych są nieprzewidywalne, w związku z czym nie wiadomo, czy i kiedy nastąpi odwrócenie spadkowego trendu cenowego.
(cytat, str. 119) Inwestorzy na rynkach finansowych starają się ocenić zmieniający się stan koniunktury na podstawie wielu wskaźników, które dzieli się zazwyczaj na trzy podstawowe grupy: (1) wskaźniki wyprzedzające, które sygnalizują, że została zapoczątkowana zmiana koniunktury, (2) wskaźniki bieżące, które odzwierciedlają obecny stan koniunktury oraz (3) wskaźniki opóźnione, które potwierdzają, że nastąpiła zmiana koniunktury.
(cytat, str. 12) Rola rynków finansowych w przepływie kapitału polega na tym, że inwestorzy instytucjonalni (towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne i fundusze inwestycyjne) wykorzystują lokowane w nich oszczędności gospodarstw domowych (w postaci składek i udziałów kapitałowych) jako źródło finansowania zakupu akcji i obligacji emitowanych przez przedsiębiorstwa.