Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 31) - a case based reasoner assumes the world is regular, it cannot work in an irregular, random, or chaotic environment, - a case based reasoner expects situations to repeat. If they do not, there is no point in remembering them, - similar problems have similar solutions. If similar problems have very different solutions, a case-based reasoner may give inaccurate advice.
(cytat, str. 71) To co mierzysz, to otrzymujesz. Naczelne kierownictwo organizacij rozumie, iż system pomiarowy ich organizacji w istotny sposób wpływa na zachowania kierownictwa i pracowników.
(cytat, str. 16) - znikomą użyteczność mają wyniki badań naukowych zarówno nadmiernie szczegółowe, jak i nadmiernie ogólne, stan optymalny przypada gdzieś pośrodku, - do uzyskania mało użytecznego wyniku szczegółowego potrzeba ogromnie dużo czasu, a do uzyskania równie mało użytecznego ogólnika wystarcza kilka minut, a więc do stanu optymalnego szybciej i mniejszym trudem dochodzi się od nadmierniej ogólnośći niż od nadmiernej szczegółowości, - rozpoczynając od szczegółów trzeba je zbierać wszystkie, z góry bowiem nie wiadomo, które okażą się wartościowe, natomiast rozpoczynająć od ogólników szuka się tylko szczegółów istotnych, odpowiadających określonym kryteriom analizy.
(cytat, str. 27) Badając określone zjawisko naukowiec musi je opisać, aby również inni mogli się dowiedzieć, jakie wyniki dała jego praca. Im bardziej skomplikowane jest zjawisko, tym dłuższego wymaga opisu, przy czym opis taki musiałby być w całości powtarzany we wszystkich miejscach publikacji naukowej, w których autor się na to zjawisko powołuje. Byłoby to niezwykle uciążliwe zwłaszcza przy powoływaniau się dzisiątki lub setki razy, zarówno dla autora, jak i dla czytelników.
Aby tego uniknąć autor formułuje konwencję terminologiczną, czyli umawia się z czytelnikami, że caly przydługi opis będzie zastępował dobranym przez siebie terminem w postaci krótekigo wyrażenia lub nawet jednego wyrazu. W taki sposób powstaje definicja owego terminu, obowiązująca autora w całej publikacji, a także czytelników chcących tą publikację zrozumieć.
(cytat, str. 25) Aby uogólnienia były uprawnione z indukcjonistycznego punktu widzenia, należy spełnić następujące warunki: a) ilość zdań obserwacyjnych składających się na podstawę danego uogólnienia musi być duża, b) obserwacje należy powtarzać w bardzo różnorodnych warunkach, c) żadne zdanie obserwacyjne nie może przeczyć wyprowadzonemu prawu ogólnemu
(cytat, str. 191) Omówienie treści definicji można podsumować za pomocą wskazówek: 1. zbadaj tak wiele przeszłych i obecnych definicji pojęcia, jak to jest tylko możliwe. Zachowaj w pomięci chronologię badanych definicji. 2. spróbuj zidentyfikować rdzeń znaczeniowy zgodnie z kierunkiem ewolucji, której podlegają definicje. 3. sformułuj pewną próbną definicję opartą na tym rdzeniu, 4. zbadaj sposób używania danego pojęcia w kontekście problemu lub pytania, do którego zmierza badanie i ustal, czy znaczenie, które sformułowałeś, będzie użytecvzne dla osoby podejmującej decyzję lub dla celów badawczych. Jeżeli tak nie jest, dokonaj niezbędnych poprawek. 5. poddaj definicję krytycznej ocenie, tak wszechstronnej, jak tylko jest to możliwe i dokonaj wszystkich uzasadnionych poprawek sugerowanych przez krytykę.
(parafraza, str. 279) Przy identyfikacji i wyodrębnianiu procesów częściowych należy przestrzegać następujących zasad: - prosesy częściowe należy przypisać do jednego podmiotu kosztowego, - produkty wytwarzane przez procesy częściowe powinne być hemogeniczne.
(parafraza, str. 84 - 85) Strukyura podziału prac musi spełniać dwie zasady, aby dalsze kroki planowania były sensowne: - zasada zupełności:na każdym poziomie dekompozycji, suma celów cząstkowych musi pokrywać ich cel narzędny, - zasada rozłączności: na każdym poziomie dekompozycji cele cząstkowe, będące wynikiem dekompozycji tego samego celu narzędnęgo, nie mogą mieć części wspólnych (zachodzić na siebie).
(parafraza, str. 63 - 66) Zasady prowadzenia negocjacji dotyczące emocji: - rozpoznaj i zrozum swoje i ich emocje - nie ukrywaj emocji i oznajmij ich istnienie jako uzasadnione - ludzie uwolnienie od ciężaru nie wyrażonych emocji są bardziej skłonni zająć się problemem - pozwól drugiej stronie "wypuścić parę" - najlepszą strategią jest słuchanie bez odpowiadania na ataki - nie reaguj na wybuchy emocjonalnie- nie kontrolowane wybuchy mogą doprowadzić do burzliwej kłótni - używaj symbolicznych gestów
Słowa kluczowe:emocje, zasady Komentarze i źródła pierwotne: T. Mendel, (1993), Badanie wiarygodności partnera gospodarczego. "Przegląd Organizacji", nr 7.
(cytat, str. 86) Teoria ograniczeń to zbiór trzech mierników i siedmiu następujących reguł działalności przedsiębiorstwa: 1. Podstawowym celem dzialalności każdego przedsiębiorstwa jest zarabianie pieniędzy, 2. Wejście jest zdefiniowane jako przychody ze sprzedaży pomniejszone o zmieniające się koszty materiałów i energii, 3. W każdym przedsiębiorstwie można zidentyfikować co najmniej jedno ograniczenie, które limituje osiągane przez organizacje przychody, 4. W przedsiębiorstwie można wydzielić następujące rodzaje zasobów: - zasoby nielimitowane, - zasoby limitowane, deficytowe, wąskie gardła, 5. Każde przedsiębiorstwo ma zazwyczaj tylko kilka zasobów limitowanych, a zasoby te są łatwe do zdefiniowania i kontrolowania, 6. Relacje pomiędzy wytwarzanymi wyrobami i istniejącymi zasobami są skorelowane i mają charakter zdarzeń losowych, poiddanych zasadom statystycznej zmienności, 7. W danym momencie system produkcyjny jest ustabilizowany - wąskie gardła są zidentyfikowane i ilośc produkowaneo asortymentu jest stała w stosunku do posiadanych zasobów.
(cytat, str. 86) ..trzy wskaźniki, którymi można ocenić działalność każdego przedsiębiorstwa to:
- throughput - wejścia, które system generiuje poprzez sprzedaż, są to wpływy ze sprzedażyt pomniejszone o koszty materiałów i energii, zużytych w procesach wytwarzania, - inventory - zapasy, to wszystkie pieniąÃ°ze zainwestowane na zakupo tego, co potrzebne jest do wyprodukowania wyrobów, które chce się sprzedać, - operating expenses - pieniądze, jakie są wydawane, aby przekształcić zapasy w wyścia, czyli wyproduktowane wyroby.
(cytat, str. 110 - 111) -zasady zarządzania jakością (ZZJ) -ogólne prawa (reguły, normy postępowania) rządzące procesami oddziaływania na jakość -metoda zarządzania jakością (MZJ)- świadomie i konsekwentnie stosowane sposoby postępowania, lub zespół czynności i środków opartych na naukowych podstawach, wykorzystywane dla osiągnięcia określonego celu przy realizacji zadań związanych z zapewnieniem jakości -narzędzia zarządzania jakością (NZJ)- służą do bezpośredniego oddziaływania w różnych procesach zapewnienia jakości czy zarządzania jakością, jak np. przy zbieraniu, porządkowaniu i przedstawianiu danych lub wyników z badań i pomiarów dotyczących jakości
Thomas Kuhn,
Dwa bieguny. ,
Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1985, ISBN: 83-06-01097-3 (10+0)
(cytat, str. 309) Droga wiodąca od praw nauki do naukowego pomairu rzadko kiedy może zostać przebyta w odwrotnym kierunku. Abu odkryć zależności ilościowe, trzeba zazwyczaj z góry wiedzieć, jakich zależności się szuka, i mieć do tego odpowiednio przystosowane przyrządy. Ale nawet wówczas przytoda nie musi dostarczać bez oporu spójnych i dających sie uogólniać wyników.
(cytat, str. 51) 1. Oceny są zazwyczaj wyrażane przez różne wypowiedzi słowne, czasami też przez mimikę lub gesty 2. Oceny niestopniowalne są pozytywne lub negatywne, w przypadku stopniowalnośći dochodzi ocena obojętna. 3. Oceny względne są zrelatywizowane do celu.
(cytat, str. 243 - 244) umiejętności wnioskowania można doskonalić w następujących kierunkach: - wzbogacać zapas przesłanek, czyli zwiększać zasoby wiedzy z różnych dziedzin... - wzbogacać liczbę sposobów przekształceń - analiz przyczynowo skutkowych - nabywać coraz dokładniejszej samowiedzy w zakresie konstrukcji wszelkiego spotkanego wnioskowania, - można się doskonalić w sztuce krytyki metodologicznej - by wiedzieć czy osiągnięta konkluzja rzeczywiście wynika z przyjętych przesłanek przy użytych dyrektywach
(cytat, str. 318 - 319) ... przejście od jakościowego jedynie do ilościowego również opisywania faktów i wyznaczania zależności znamionuje zwykle krok przełomowy w postępie badań na danym terenie (w chemii analiza jakościowa->ilośćiowa, akustyka ton->liczba drgań, optyka kolor->długość fali). Opisy stają się wtedy dokładniejsze.
Otwiera się możność snucia wniosków w drodze rozumowania matematycznego, bez którego nie doszło by się do tych wniosków.
Mierzyć wielkość przedmiotu A pod danym względem za pomocą przedmiotu B - to tyle, co: poddawać A i B takim manipulacjom, iżby stało się jawne, ile razy A jet większe od pewnego obranego z góry przetmioru C, który nazywamy wzorcem, a któ¶ego wielkość pod danym względem nazywamy jednostką pod danym względem.
(cytat, str. 69) a) nigdy nie przyjmuj czegokolwiek za prawdę bez posiadania oczywistych dowodów, b) gdy spotkasz jakiś problem, zawsze podziel jego badanie na tak wiele elementów, jak to jest możliwe, c) zawsze rozpoczynaj od najprostszych elementów, a dopiero od nich przechodź do spraw bardziej złożonych, d) upewnij się, że znalazłeć zupełny katalog problemów do rozwiązania, e) zawsze postępuj krok po kroku, a w szczególności sprowadzaj skomplikowane i niejasne sądy do prostszych elementów, a potem wracaj do punktu wyjścia, sprawdzając poszcególne kroki przez intuicje uzyskane przy rozpatrywaniu tego co najprostsze.
(cytat, str. 67) Dr Kaoru Ishikawa zwykł mówić: Za każdym razem, kiedy widzisz dane, wątp w nie! Kiedy widzisz pomiary, wątp w nie!. Wiedzial, że wiele danych w firmach jest po to, by zadowolić szefów, a pomiary bywają zbierane nieprawidłowo przez urządzenia pomiarowe. W najlepszym wypadku pomiary są informacją pośrednią, która nie zawsze odzwierciedla stan faktyczny.