Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: zasoby organizacji (0 - 14 z 14)
przedmioty, mające charakter fizyczny, materialny (mieszkanie, środki trans- portu), które są również symbolem statusu społecznego (między statusem socjoekonomicznym a stresem występuje ścisły związek);
warunki - są to tzw. Stany posiadania np. stała praca, posiadanie żony lub męża, mają one dużą wartość jako zasoby, niejednokrotnie wymagają jednak znacznych inwestycji i wysiłków; jeśli nie przynoszą spodziewanych zysków, może to spowodować reakcję stresową
zasoby/właściwości osobiste- stałe cechy i umiejętności jednostki, np. poczucie panowania nad sytuacją, pozytywne przekonania, umiejętności interpersonalne źródła energii - są to takie zasoby, jak czas, wiedza i pieniądze.
(cytat, str. 96) Kapitał ludzki - są to wszelkie zasoby, "których nośnikiem są ludzie, jak wiedza(jawna i cicha, deklaratywna i proceduralna), zdolności, wartości, normy, postawy, poglądy, inteligencja emocjonalna itp. Kapitał ludzki tworzy konfiguracja tych zasobów, która - skierowana na pozostałe zasoby organizacji - aktywizuje działanie organizacji dla tworzenia wartości. Jej wielkość uzależniona jest od wzajemnego dopasowania i struktury połączeń między wszystkimi zasobami".
(cytat, str. 96) Własność intelektualna - na nią "składają się patenty, licencje, prawa autorskie, znaki handlowe, tajemnice, projekty itp. Zasoby te mogą być chronione prawnie".
(cytat, str. 7) Aby móc realizować założone cele, egzystować i rozwijać się, organizacje gromadzą i wykorzystują niezbędne zasoby. Są to: - zasoby rzeczowe ( surowce, maszyny, urządzenia), - zasoby finansowe (kapitały, dochody, zyski), - zasoby osobowe (pracownicy i ich kwalifikacje), - zasoby informacyjne (wszelkiego rodzaju dane potrzebne do podejmowania decyzji.
(cytat, str. 50) Wiedza to szczególny rodzaj zasobu organizacji. W przeciwieństwie do innych (kapitał, zasoby materialne), przybywa jej w miarę używania.
(cytat, str. 53) Według K. Parsaye i M. Chignella wiedza to: zorganizowany system stwierdzeń, faktów i idei, prezentujących osądy i wyniki eksperymentów, które sa transmitowane innym poprzez medium w pewnej usystematyzowanej formie.
(cytat, str. 59) Informacja to wszystkie zdarzenia (realne lub konceptualne), zarejestrowane, zestawione (pogrupowanie), zinterpretowane i uogólnione z punktu widzenia przyjetego celu. Wyobrażenia wytwarzane na jej podstawie, kształtują naszą wiedzę o otaczającej rzeczywistości.
(cytat, str. 61) Swosity charakter problemu racjonalnego, ekonomicznego porządku zdeterminowany jest przez fakt, że wiedza na temat okliczności, z których musimy zrobić użytek, nigdy nie istnieje w skoncentrowanej i zintegrowanej formie, ale jedynie w postaci rozproszonych, często sprzecznych i niekompletnych kawałków będących w posiadaniu poszczególnych jednostek. Ekonomiczny problem społeczeństwa nie dotyczy jedynie sposobu rozmieszczenia bogactw, jest to kwestia spożytkowania wiedzy, która nikomu nie jest dana w całości.
(cytat, str. 64 - 65) W literaturze zwraca się uwagę na to, że działania związane z oceną wiedzy, łatwo mogą stać się elementem gry interesów toczącej się wewnątrz organizacji, co niejednokrotnie może doprowadzać do niekorzystnego układu sił, mogącego zdezorganizować istniejący porządek.
(cytat, str. 66) Kazda firma musi sama wybrać zestaw wskaźników dla niej właściwych w odniesieniu do jej strategii, otoczenia i systemów monitorowania. Nie istnieje lista, którą moglibyśmy zatytułować: 10 najważniejszych wskaźników zarządzania wiedzą. Jednak proces dobierania wskaźników, właściwych dla danej firmy i sytuacji, prowadzi do zbadania zasobów wiedzy i utworzenia języka, którym można się posługiwać, mówiąc o wiedzy.
(cytat, str. 151) Zasoby stają się więc przedmiotem rywalizacji pokoleń współczesnych i przyszłych, a w tej rywalizacji te drugie są na straconej pozycji. Wobec tego, kazdy akt gospodarowania nimi winien podlegać etycznej kontroli. A oto charakterystyczne dla czasów współczesnych przykłady dylematów etycznych, jeden dotyczący zasbów odnawialnych, drugi nieodnawialnych.
(cytat, str. 62) Zasoby niematerialne składają się na tzw. kapitał intelektualny przedsię¬biorstwa (obejmujący również zdolności do zarządzania nim) i oznaczająm.in.: - szeroko rozumianą wiedzę (jawną i ukrytą) i kompetencje pracowników, ich kwalifikacje zawodowe, przedsiębiorczość, innowacyjność, umiejętno¬ści menedżerskie i przywódcze, zdolność firmy do przyciągania i zatrzy¬mywania utalentowanych jednostek (jest to tzw. kapitał ludzki), marki produktów, reputację firmy wśród interesariuszy, relacje z klientami i ich lojalność, współpracę z partnerami biznesowymi (dostawcami, koope¬rantami itd.) oraz stosunki ze społecznością lokalną, posiadane kontrakty i kanały dystrybucji (tzw. kapitał relacyjny lub strukturalny zewnętrzny).
(cytat, str. 84) Zarządzanie - proces pozyskiwania, rozmieszczania i wykorzystywania różnorodnych zasobów, który ma doprowadzić do osiągania przez organizację jej celów.
(cytat, str. 212) Zasoby organizacji to pozostające w jej dyspozycji dobra wykorzystywane na potrzeby realizacji celów organizacji. W zasobowej teorii zarządzania są one określane również jako kapitał i postrzegane jako ograniczone dobra o zróżnicowanej postaci, których celowe posiadanie i wykorzystywanie staje się źródłem generowania oczekiwanych wartości.