Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Organizacja konferencji naukowych na Akademii Ekonomicznej w Katowicach spoczywa na jednostkach odpowiedzialnych - Dziekanaty i Katedry. Często te jednostki mają indywidualne zasady i sposoby organizowania, nie zawsze kompatybilne ze sposobami podobnych im jednostek. Istnieje więc potrzeba zwiększenia przepływu informacji, pozwalającego na wymianę doświadczen pomiędzy poszczególnymi organizatoeami, wypracowanie wspólnych procedur, najlepszych praktyk organizatorskich.
(Popławska-Mszyca J. (red.) 2009, s. 149)
Organizowanie procesu przetwarzania procesu produkcyjnego dotyczy: - projektowania operacji i projektowania pracy, - pomiarów i normowania pracy, - zarządzania projektami rozwoju produktu, procesu i zdolności produkcyjnych oraz restrukturyzacji systemów
(Durlik I. 1995, s. 261)
"Robert Townsend tak się wyraził o schematach organizacyjnych: "Nigdy nie wolno ich formalizować, drukować ani rozpowszechniać. Dobrze zorganizowane przedsiębiorstwa są żywymi organizmami, którym przyrastają nowe mięśnie, aby mogły sprostować nowym wyzwaniom."
(Armstrong M. 1997, s. 292)
Organizowanie i zatrudnianie obejmują przyporządkowanie i koordynację zadań, jakie mają być realizowane przez jednostki organizacji oraz przydział i dystrybucję zasobów niezbędnych do ich wykonania. Do zasobów należą też ludzie. Przez właściwy przydział wykonawców należy rozumieć wybór odpowiedniej liczby osób o wymaganych kwalifikacjach. Niekiedy oznacza to potrzebę, szkolenia już zatrudnionych osób, może też odnosić siq do zatrudnienia nowych pracowników i, niestety, zwolnienia tych, którzy takich kwalifikacji nie są w stanie osiągnąć.
(Krawczyk S. 2000, s. 15)
Organizowanie jest to kształtowanie struktury organizacji: tworzenie jednostek i więzi organizacyjnych. Organizowanie oznacza więc tworzenie stanowisk pracy, grupowanie zasobów, ustalenie reguł działania i relacji pomiędzy jednostkami organizacyjnycmi.
(Korzeniowski L. 2010, s. 213)
Funkcja organizacyjna Polega ona na ustaleniu formalnych struktur zarządzania tak, aby można było dokonać podziału zadań między pracowników i koordynować ich działania. Organizowanie polega również na wyborze i przygotowaniu pracowników do wypełniania określonych zadań. - Wybór zespołu (...) - Przekazywanie zadań (...) - Tworzenie klimatu pracy (...)
(Thomas M. 2010, s. 20-21)
Organizowanie jest to stwarzanie warunków niezbędnych do rozpoczęcia wykonywania planu: zatrudnianie wykonawców, gromadzenie zasobów, tworzenie struktur organizacyjnych itd.
(Trocki M. 2012, s. 72)
"Jeśli, zgodnie z ujęciem mechanistycznym, pojmuje się organizowanie jako proces racjonalny, techniczny, to powstaje skłonność do deprecjonowania ludzkich aspektów organizacji oraz przeoczenia faktu, że zadania, przed jakimi staje organizacja, są często o wiele bardziej złożone, bardziej nacechowane niepewnością i trudniejsza niż te, które wykonuje większość maszyn"
(Morgan G. 1997, s. 34)
Organizowanie polega na łączeniu i porządkowaniu, koordynowaniu i harmonizowaniu elementów przedsiębiorstwa, aby współprzyczyniały się one do realizacji ustalonych celów.
(Lichtarski J. (red.) 2001, s. 186)
Organizowanie jest czynnością polegającą na urządzaniu czegoś, wprowadzaniu określonego ładu, uznanego przez nas za pożądany. Efektem organizowania jest powstawanie struktury, czyli ustroju (budowy wewnętrznej) danej całości. Rozpatrując proces organizowania należy wyróżnić dwa podstawowe obszary: 1) pracę pojedynczych osób - obszar, który obejmuje projektowanie treści pracy, 2) funkcjonowanie grup ludzi bądź innych większych całości - obszar, który obejmuje projektowanie struktury organizacyjnej (departamenalizacja).
(Machaczka J. 2001, s. 42-44)
Komentarze i źródła pierwotne: autor: Tadeusz Pokusa
A.Ljungberg, op.cit.; S.Holmberg, op.cit.; A.Zeng, "Global sourcing: process and design for effeicient management", "Supply Chain Management" 2003, No 4.
Organizowanie jest to działanie kierownicze polegające na definiowaniu czynności, porządkowaniu ich i grupowaniu w większe sekwencje oraz przydzielaniu do wykonania pracownikom, a także łączeniu różnych elementów składowych na zasadzie harmonizacji i współprzyczyniania się części do powodzenia całości, jak również zapewnieniu obsady kadrowej niezbędnej do wykonania pracy. Celem organizowania jest więc określenie najlepszego sposobu grupowania działań i zasobów organizacji.
(Penc J. 2001, s. 42)
Organizowanie w kreatywnej organizacji jest funkcją, która koncentruje się na kreowaniu kapitału procesów i kapitału ludzkiego. Funkcja integrowania wspiera głównie rozwój kapitału relacji wewnętrznych i zewnętrznych z interesariuszami i instytucjami społeczno-gospodarczymi. Kapitał relacji powinien budować egzogeniczny kapitał społeczny. Funkcja integracyjna odgrywa podstawową rolę w perspektywie długookresowej konkurencyjności ze względu na fakt, że wiąże przedsiębiorstwo z szerszym systemem społeczno-gospodarczym i łączy ludzi wokół prowadzonego biznesu.
(Mroziewski M. 2010, s. 193)
Przytoczymy cztery podstawowe (elementarne) zasady , ważne w funkcjonowaniu organizacji. Są to zasady : solidarności , autonomiczności elementów, społecznej koordynacji oraz partnerstwa.
(Mikułowski-Pomorski J., Karwińska A., Pacholski M. 2002, s. 79)
W pierwszym znaczeniu organizacja jest ujmowana jako atrybut zbiorowości społecznych i oznacza stopień uporządkowania i wzajemnego powiązania elementów tworzących tą zbiorowość. W drugim znaczeniu używamy pojęcia organizacja na oznaczenie całości społecznych, powołanych świadomie do zrealizowania wyraźnie określonych celów (celu) za pomocą środków pozostających do dyspozycji uczestników tej organizacji. W tym przypadku zakres pojęcia organizacja jest zbliżony do zakresu pojęć instytucja czy zrzeszenie.
(Mikułowski-Pomorski J., Karwińska A., Pacholski M. 2002, s. 30)
Istotą czynności organizacyjnych jest identyfikacja przyporządkowania zadań ich wykonawcom. Ważnym instrumentem tego rodzaju przyporządkowania w praktycznej działalności przedsiębiorstw jest opis stanowiska, którym dokonuje prezentacji wyjątkowości konkretnego stanowiska.
(Weber J. 2001, s. 260)
Komentarze i źródła pierwotne: Jędrzejewski S. 2003, "Radio w komunikacji społecznej. Rola i tendencje rozwojowe.", Profi-Press Sp. z o.o., Warszawa, s. 170
Istota czynności organizowania polega na przyporządkowaniu zadań ich wykonawcom; dotyczy tym samym funkcji wydzielonej w ramach istniejącej struktury.
(Weber J. 2001, s. 234-235)
Komentarze i źródła pierwotne: opis istoty radia znajduje się na tej i kolejnych stronach książki
Organizacja podobnie jak organizmy żywe i społeczne stanowi rozwijający się system informacyjny, którego szczególną cechą jest zdolność do samo projektowania się. W tym pojęciu organizacja uczy się niczym termostat w sensie, że jest zdolna identyfikować i wyrównywać odchylenia od standardów( norm) Gherardi,2001,2.542-543(…)Konieczne jest uzyskanie dodatkowej zdolności w postaci odpowiedniej zmiany norm regulujących działaniem w sytuacji gdy okażą się one nie odpowiednie czy zdezaktualizowane w danych warunkach, wówczas to system zaczyna działać inteligentnie uzyskując zdolność do samoorganizacji. Zdolność ta określana jest jako podwójna pętla uczenia się.
(Potocki A. (red.) 2005, s. 271-272)