Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 212) Rozmiar oszczędności kosztów osiągany dzięki zastosowaniu metody Just In Time w produkcji, jest w wysokim stopniu kwestionowany, ponieważ rzeczywiste wymagania w zakresie infrastruktury transportowej i magazynowej dostawców zwiększają koszty transakcyjne, które w ostatecznym rozrachunku muszą zostać poniesione przez głównych dostawców i w konsekwencji stają się elementem kosztów dostarczanych produktów.
(cytat, str. 19) Zadaniem szeroko rozumianego just-in-time jest także zwalczanie marnotrawstwa. Przyjmuje się, że koncepcja ta może być skuteczna w stosunku do następujących przypadków niegospodarności: - marnotrawstwo nadprodukcji, - marnotrawstwo czasu pracowników, - marnotrawstwo czasu zużywanego na przemieszczenia, - marnotrawstwo czasu przezbrajania maszyn i urządzeń, - marnotrawstwo energii i kapitału związanych z rozmieszczeniem maszyn i urządzeń, - marnotrawstwo materiałów oraz straty związane z obsługa zwrotów, - straty wynikające z niewłaściwych relacji z dostawcami i odbiorcami.
(cytat, str. 17) Koncepcja just-in-time opiera się głównie na czterech założeniach: - zero zapasów, - małe i częste dostawy dóbr, - krótkie cykle realizacji zamówień - wysoka jakość.
(cytat, str. 13) Jedną z najbardziej uznawanych i upowszechnionych metod zarządzania zapasami jest koncepcja just-in-time (JIT), określana w języku polskim zwrotem "dokładnie na czas".
(parafraza, str. 28) Najbardziej rozpowszechnioną techniką wdrażania just-in-time jest kanban. Jest to kartka papieru o wymiarach ok. 20 cm na 10 cm, która krąży między stanowiskami pracy, a zawiera informacje potrzebne do sterowania zapasami.
(cytat, str. 226) System JIT (Just in Time) zastosowany w praktyce eliminuje zapasy magazynowe, międzyoperacyjne i wszystkie inne rodzaje zapasów produkcji w toku. Stosuje się go zazwyczaj w produkcji potokowej konwencjonalnej i w zautomatyzowanych elastycznych liniach i gniazdach produkcyjnych.
(cytat, str. 152) Just-in-Time to system,który skupia się na redukcji czasu wykonania i zasilania materiałowego oraz eliminacji danych operacji czyli wszelkich nieproduktywności w procesie produkcji. Dąży do ciągłego doskonalenia procesów produkcyjnych oraz usługowych. Podstawowym wyznacznikiem systemu Just-n-Time jest szerokie zaangażowanie pracowników w tworzenie dobrej organizacji produkcyjnej, o niskim koszcie eksploatacji.
(cytat, str. 152) Metoda"push" charakteryzuje się tym, że produkcja dobra o wysokiej jakości wyprzedza potrzeby konsumenta. Odmienną metodą jest charakterystyczna dla systemu JiT metoda nosząca nazwę "pull". W metodzie tej popyt konsumencki uaktywnia produkcję dobrego produktu o wysokiej jakości.
(parafraza, str. 238 - 239) Kanban - według tego system podzespoły dostarczane są na linie produkcyjna w kontenerach. Kiedy kontener jest pusty, odsyła się go w miejsce pierwszego etapu produkcji. Powrót kontenera jest sygnałem do wyprodukowania większej ilości podzespołów. System ten minimalizuje aktualnie wykonywane zadanie przez zwiększenie obrotu zapasami. Eliminacja zapasów buforowych umożliwia wykrywanie uszkodzonych części natychmiast w następnym etapie produkcji. Stwierdzenie błędów powoduje pospieszne odesłanie wadliwych elementów do miejsca ich powstania, co pozwala na skorygowanie usterek zanim zostanie wyprodukowana znaczna ilość uszkodzonych elementów. System Kanban wyklucza potrzebę rozległej centralizacji zarządzania w celu koordynowania przepływu elementów między różnymi poziomami produkcji. System Kanban funkcjonuje poprawnie jedynie jako element JIT - jako system samodzielny jest nieefektywny.
(parafraza, str. 234 - 235) Just In Time("ściśle na czas) - jest zespołem koncepcji pozwalających na systematyczne identyfikowanie problemów operacyjnych. Jest również zespołem narzędzi korygujących zidentyfikowane problemy. Do głównych zadań JIT należy poprawa efektywności systemu produkcji przez oddziaływanie na kształtowanie kosztów oraz realizowanie dostaw według ściśle określonych zasad. Skuteczność wdrażania metody JIT zależy od znalezienia równowagi pomiędzy elastycznością dostawców a stałością użytkowników, przy właściwym zaangażowaniu kierownictwa, pracowników oraz wykorzystaniu zalet pracy zespołowej. JIT wymaga budowania długoterminowych zawiązków producent - dostawca zmierzających do ograniczania liczby tych drugich.
(cytat, str. 297) System just-in-time oznacza skoordynowanie przebiegu produkcji z dostawcami materiałów i części tak, że nadchodzą one do producenta dokładnie na czas ich zużywania (spopularyzowany na świecie przez Toyotę).
(cytat, str. 235) "... w systemach zarządzania na zasadzie "dokładnie na czas" (JIT- just in time), w których eliminuje się zapasy, wszystkie czynności muszą być zupełnie zsynchronizowane".
(cytat, str. 381) Wielu komentatorów uznało koncepcję zarządzania "ściśle na czas" (JIT - just-in-time) za jeden z cudów japońskiej rewolucji gospodarczej. Koncepcja takiego zarządzania jest elegancka w swej prostocie: wytwarzanie części w ściśle określonej ilości, potrzebnej w danej chwili do wykorzystania. Koncepcja ta obejmuje nie tylko końcowego użytkownika, lecz także wszystkie poprzedzające stadia łańcucha dostaw, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Opiera się ona na wyidealizowanej filozofii zerowego poziomu zapasów, w której centralnym celem jest eliminacja strat. Obniżenie zapasów w systemie produkcyjnym oznacza, że firma ma wyższą gotowość do reagowania na potrzeby rynku. Kluczową kwestią dla systemu zarządzania "ściśle na czas" jest jakość. Wywiera ona wpływ na sposób zarządzania firmą i jej bazą kooperacyjną. Dostawcy muszą być przeszkoleni przez odbiorcę w zakresie stawianych im wymagań. Krytyczną sprawą staje się zapewnienie ciągłego procesu rozwoju kooperacji; w przeciwnym razie firma musi zapomnieć o zakupach "ściśle na czas". Rozwój kooperacji koncentruje się wokół ustanowienia długookresowych powiązań gospodarczych firmy ze swą bazą kooperacyjną w celu stworzenia przewagi konkurencyjnej dla jednej i drugiej strony.
(cytat, str. 382) System JIT zajmuje się zmniejszaniem lub ewentualną eliminacją start. Hay 1984 definiuje stratę jako wszystko, co przekracza minimalne zasoby, potrzebne do dodania wartości do produktu. Taiichi Ohno, którego powszechnie uważa się za "ojca JIT" w związku z jego pionierskimi pracami w Toyocie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, klasyfikował straty występujące w procesie produkcji w następujących kategoriach: w nadprodukcji, w okresach oczekiwania na stanowiskach roboczych, w transporcie, w procesach wytwarzania, w utrzymywaniu zbędnych zapasów, w zbędnych ruchach, w produkcji produktów wadliwych.
(cytat, str. 116) Mimo że pełna realizacja zasady Just In time jest możliwa tylko w wyjątkowych sytuacjach, należy ją traktować jako koncepcję ukierunkowującą działania zmierzające do minimalizowania zapasów materiałów.
(cytat, str. 176) W gospodarowaniu zapasami ważnym elementem jest odpowiedni system informacji pozwalający na monitoring, dotyczący m.in. oceny wielkości i struktury zapasów oraz sterowania zapasami przy zastosowaniu właściwych procedur i systemów. Od pewnego czasu na znaczeniu zyskał system just-in-time (dokładnie na czas),będący jedną z nowoczesnych koncepcji organizacji gospodarki materiałowej w przedsiębiorstwie i pozwalający m.in. obniżyć koszty, zwiększyć rentowność zainwestowanego kapitału oraz podnieść jakość obsługi klienta.
(cytat, str. 280) Istota koncepcji "dokładnie na czas" sprowadza się do organizowania procesów zaopatrzeniowych, wytwórczych i dystrybucyjnych, a następnie zarządzania nimi w taki sposób, aby wszystkie te procesy były realizowane terminowo, a czas ich realizacji możliwie najkrótszy.
(cytat, str. 66) Just In time - JUT - system gospodarki zapasami dokładnie na czas W systemie tym dzięki odpowiednim rozwiązaniom organizacyjnym materiały kupuje się częściej i w mniejszych ilościach, a wyroby gotowe dostarczane są bezpośrednio odbiorcom.
Słowa kluczowe:just in time Komentarze i źródła pierwotne: E. Krzemień, R. Wolniak, Zarządzanie dokumentacją dotyczącą jakości - podstawa komputerowego systemu zarządzania jakością, Zeszyty naukowe Politechniki Śląskiej, artykuł w druku.
(cytat, str. 122) Zarządzanie ściśle na czas (równoważone angielskiemu terminowi just In time) oznacza w istocie zarządzanie produkcją bez zapasów wyrobów w magazynach fabryki i w toku procesu. Strumień dostaw wpływa do procesu na podstawie ścisłego zamówienia operatora tego procesu.
(cytat, str. 122) Zarządzanie ściśle na czas opera się na zasadzie, że w każdym kolejnym stadium procesu w stosownym czasie może znajdować się wyłącznie ściśle oznaczona, uprzednio zamówiona przez to stadium liczba części niezbędnych do produkcji. Palety lub zespoły znajdujące się w toku produkcji muszą znajdować się ściśle wyznaczonych polach produkcyjnych. Każda paleta lub zespół, znajdujące się w toku produkcji, są oznaczone kartą identyfikacyjną, zwaną kamban. Kamban jest narzędziem planu operacyjnego produkcji, jest przepustką wyrobów do procesu, wydawaną poprzedniemu stadium procesu przez następne ogniwo jako potwierdzenie złożenia zamówienia.