Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 247) Future jest to zobowiązanie uczestnika operacji do kupienia lub sprzedaży w określonym terminie towaru czy papieru wartościowego o określonej jakości i ilości według aktualnej ceny giełdowej.
(cytat, str. 3) W każdej transakcji, w której występuje ekwiwalent rzeczywistego prawa własności, lecz bez prawdziwego posiadaniaaktywów, możemy mieć do czynienia z kontraktem futures.Rzeczywiste prawo własności chechuje się zwykle tym, że radośc z osiągnięcia zysku i żal z poniesienia straty występują z mniej więcej takim samym prawdopodobieństwem. W ten sposób zmiany cen mają symetryczny wpływ na zyski i straty. Wprawdzie ekonomiczny efekt transakcji jest taki jak w przypadku faktycznego posiadania rzeczy ta prawie nigdy nie występuje w kontraktach futures. Oznacza to, że hipotetyczny sprzedający rzadko jest właścicielem sktywów, a domniemany kupujący najczęściej ich nie otrzymuje. W większości sytuacji kontrakt rozlicza się wyłącznie w formie odpowiedniej płatności dokonywanej przez włąściwą stronę transakcji na podstawie zmian rynkowej wartości kontraktu w okresie jego życia. Niektóre kontrakty futures obligują sprzedającego ( czyli zajmującego pozycję krótką) do rzeczywistego dostarczenia kupującemu (czyli zajmującemu pozycję długą) ustalonej liczby rzeczy w ciągu ustalonego wcześniej miejsca w przyszłości.
(cytat, str. 103) Kontrakt futures jest umową kupna lub sprzedaży określonych aktywów (w szczególności instrumentów finansowych lub towarów) w określonym czasie w przyszłości po określonej cenie.
(cytat, str. 186) Hedging to działanie, które polega na zabezpieczeniu się przed niepożądanymi zmianami cen instrumentów finansowych. Istota hedgingu na rynku kontraktów futures polega na wykorzystywaniu transakcji futures do ograncizenia ryzyka niekorzystnych zmian cen na rynku kasowym.
(cytat, str. 330) Kontrakt features jest umową zawartą pomiędzy stronami, zobowiązującą jedną z nich do zakupu,a drugą do sprzedaży określonej ilości przedmiotu transakcji, po wyznaczonej cenie, w ustalonym dniu przyszłym, lub do dokonania rozliczenia pieniężnego mającego na celu wyrównaniu różnicy cen.
(cytat, str. 340) Przedmiotem walutowych kontraktów futures są waluty najbardziej rozwiniętych krajów świata. Są to: dolar amerykański, euro, dolar kanadyjski, funt streling, dolar australijski, jen, frank szwajcarski.
(cytat, str. 342) Kontraktów futures są kontrakty indeksowe. Ich przedmiotem są w większości przypadków indeksy giełdowe, ale bywają również inne indeksy ekonomiczne, np. walutowe, kursów obligacji czy cen towarów i usług.
(cytat, str. 123 - 124) Cechy tak zdefiniowanego kontraktu futures można ująć w następujące punkty: - występują z reguły na giełdzie, - są kontraktami standaryzowanymi (ściśle są określone ilość danego przedmiotu kontraktu i termin dostawy), - termin dostawy jest określony jako cały miesiąc, - bardzo często dostawa przedmiotu kontraktu nie występuje, ponieważ pozycja przyjęta przez posiadacza kontraktu jest likwidowana przed terminem dostawy przez przyjęcie odwrotnej pozycji do kontraktu, - obie strony transakcji wnoszą depozyt, który stanowi określony procent ceny kontraktu, - kontrakty są rozliczane codziennie, - ryzyko w kontrakcie w większości przejmuje giełda.
(cytat, str. 240) Elementarna spekulacja na rynku kontraktów futures polega na zakupie lub sprzedaży tych kontraktów i oczekiwaniu na korzystne zmiany cen, pozwalające przed wyznaczonym terminem wykonać transakcję i zyskownie zlikwidować otwartą pozycję futures. Strategia działania spekulantów jest zależna od kierunku zmian cen i może to być gra obliczona zarówno na spadek, jak i na wzrost cen instrumentów finansowych.