Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(parafraza, str. 55) Celem istnienia firmy jest zwiększanie zysku - zysku netto.
Słowa kluczowe:firma, zysk Komentarze i źródła pierwotne: Więcej o podanych rodzajach bezrobocia na str 159-161. Koszty i skutki bezrobocia przedstawiono na rys. 7.3. na str. 161.
(cytat, str. 57) (...) należy ściśle kontrolować finanse, a to wymaga dokładnej kontroli działania firmy. Trzeba zatem znać sytuację finansową swojej firmy i wiedzieć, jaki ma na nią wpływ to, co się w niej robi.
(cytat, str. 57) Niestety, koszty zwykle rosną szybciej niż obroty. Zatem kontrola kosztów to podstawa każdej dobrze prowadzonej firmy. Najgorszym natomiast rezultatem (...) utajniania informacji w firmie jest chyba to, że pracownicy nie rozumieją związku między tym, co robią, a kosztami i wynikami finansowymi.
(cytat, str. 310) Podstawą zapewniającą przedsiębiorstwu przetrwanie w trudnych okresach i rozwój w sprzyjającym otoczeniu jest strategia wywodząca się z misji firmy. Precyzuje się w niej sposób, w jaki firma chce być postrzegana przez swoich klientów i konkurentów.
(cytat, str. 20) Jakość przyniesie firmie wymierne korzyści tylko wówczas, gdy będzie stanowić silnie zintegrowany system z pozostałymi elementami organizacji i zostanie przeniesiona z płaszczyzny operacyjnej na poziom strategiczny, na równi z finansami, marketingiem, sprzedażą oraz innymi obszarami wymagającymi dalekosiężnego planowania.
1. przeciętny wymiar działalności gospodarczej, 2. rozwinięty zakres funkcji techniczno-produkcyjnych (ale bez działalności badawczo-rozwojowej), 3. sztobowo-liniowa struktura organizacyjna, wzbogacona często strukturą zadaniowa, 4. profesjonalne zarządzanie.
1. niewielki wymiar działalności gospodarczej (mały udział w rynku), 2. bardzo wąski zakres funkcji techniczno-produkcyjnych, 3. nieskomplikowana, liniowa struktura organizacyjna, 4. scentralizowany system zarządzania firmą (władza kierownicza bardzo często jest sprawowana przez właściciela).
(cytat, str. 94) Firma jest systemem zaprojektowanym do wypełniania określonych zadań w sposób efektywny. Ludzi zatrudnia się po to, by wypełniali te zadania za pomocą udostępnianych metod i środków. Płaci się im za wypełnienie ich zadań.
(cytat, str. 94) Firma jest zespołem ludzi pracujących razem. Ci ludzie pozostają we wzajemnych związkach społecznych między sobą i z organizacją jako całością. Efektywność ich pracy zależy od tych związków.
(cytat, str. 42) Infrastruktura firmy Infrastruktura firmy to systemy zarządzania, planowanie, finanse, księgowość, systemy informacyjne i zarządzanie jakością. Infrastruktura ma zasadnicze znaczenie dla sukcesu firmy i jej globalnej strategii.
(cytat, str. 133) Obecnie w Polsce istnieje kilkadziesiąt firm badawczych zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Badań Marketingowych i Opinii Publicznej (ESOMAR) oraz w Organizacji Firm Badania Opinii i Rynku (OFBOR).
Słowa kluczowe:firma, badanie marketingowe Komentarze i źródła pierwotne: Skrzypek E., "TQM - warunkiem konkurencyjności przedsiębiorstw na Jednolitym Rynku" [w:] "Zmieniające się przedsiębiorstwo w zmieniającej się politycznie Europie", pracaz zbiorowa pod red. T. Wawaka, t. 2, Wyd. Informacji Ekonomicznej UJ, Kraków 1999.
(cytat, str. 13 - 14) Firma ma co najmniej potrójne znaczenie: 1. Jest to nazwa, po którą spółka prawa handlowego prowadzi działalność gospodarczą. Nazwa ta i znak firmowy są rejestrowane, a przejęcie ich i użytkowani przez inne osoby prawne lub fizyczne zabronione jest przez prawo. 2. Potocznie oznacza również samo przedsiębiorstwo. 3. Pojęciem tym określa się często przedsiębiorstwo produkujące wyroby i świadczące usługi szczególnie dobrej jakości lub mające dobrą reputację u klientów.
(cytat, str. 360) Nie jestem przeciwnikiem firm i instytucji. Występuje przeciw bezdusznym, martwym molochom, które przejmują panowanie nad bezradnymi i niewinnymi.
(cytat, str. 348) Polityka trwania firmy jest rzekomą sztuką, która według niektórych należy posiąść, jeśli chce się rozwinąć i awansować w społeczności firmy.
(cytat, str. 11) Poprzedni model firmy sukcesu jest zastępowany nowym. W starym modelu typowe były duże przedsiębiorstwa, rozbudowane hierarchie, wszechmocny menedżment i wyalienowana siła robocza. Nowy model preferuje małe firmy, proste hierarchie, otwarte, nieformalne i współuczestniczące w pracach zespołu kierownictwo oraz zaangażowaną siłę roboczą. Siła robocza musi być zaangażowana, ponieważ dzięki nowoczesnym inicjatywom biznesowym sukces zależy zarówno od kierowcy samochodu dostawczego lub od pracownika sprzedaży telefonów, jak i od kierownictwa wysokiego szczebla.
(parafraza, str. 217 - 218) "Zdejmij klapki z oczu" Jak zmienić reguły gry w firmie? -Należy poznać swojego szefa i szefa tego szefa. -Należy poznać swoją firmę. W niektórych firmach, bez względu na to, kim jest szef i jego szef, zmiana zasad nigdy nie uchodzi płazem. -Należy zastanowić się, czy działanie będzie etyczne i legalne. -Należy zastanowić się, czy strony, które mogłyby być pokrzywdzone na skutek podjętych działań, zastosowałyby jakieś restrykcje.