Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: fundusz inwestycyjny (0 - 12 z 12)
(cytat, str. 90) Wyłącznym zadaniem tych funduszy jest lokowanie zebranych od uczestników środków pieniężnych głównie w różnego rodzaju papiery wartościowe, takie jak: bony skarbowe, obligacje, akcje. Celem działalności funduszy jest wypracowanie na rzecz uczestników zysków przy jednoczesnym ograniczaniu ryzyka. Fundusze stanowią alternatywę wobec lokat bankowych, bezpośredniego inwestowania w papiery wartościowe i kapitałowych ubezpieczeń na życie. Fundusze inwestycyjne są nowoczesnym i efektywnym sposobem pomnażania powierzonych pieniędzy. Wśród licznych zalet tych funduszy na uwagę zasługują przede wszystkim: -bezpieczeństwo powierzonych środków, -wysoka płynność inwestycji, -profesjonalne zarządzanie, -ograniczenie ryzyka inwestycyjnego, -relatywnie wyższa dochodowość oraz niższe koszty w porównaniu z indywidualnym inwestowaniem na giełdzie
(cytat, str. 111) Fundusz inwestycyjny to instytucja, która sprzedaje swoje jednostki uczestnictwa, a przychody ze sprzedaży przeznacza na zakup portfela akcji i obligacji.
(cytat, str. 216) Ze względu na zakres działania oraz stopień ryzyka można wyodrębnić wiele rodzajów funduszy inwestycyjnych, wśród których na szczególna uwagę zasługują: - fundusze agresywnego inwestowania (lokują powierzone środki pieniężne w papierach wartościowych o wysokim stopniu ryzyka - głównie w akcje i instrumenty pochodne), - fundusze zrównoważonego ryzyka (portfel ich składa się z akcji i obligacji renomowanych firm oraz papierów skarbowych), - fundusze papierów wierzycielskich (inwestują głównie w obligacje), - fundusze hipoteczne (inwestują w papiery wartościowe emitowane pod zastaw hipoteczny), - fundusze nieruchomości (inwestują w obiekty biurowe, handlowe i magazynowe oraz nieruchomości już istniejące), - fundusze hedgingowe (przeznaczone głównie dla ludzi bogatych; inwestują na całym świecie w wiele różnych rodzajów instrumentów finansowych).
(cytat, str. 137 - 138) Zamknięte fundusze inwestycyjne Fundusz inwestycyjny emituje certyfikaty inwestycyjne, które z mocy prawa są papierami wartościowymi na okaziciela. Certyfikaty inwestycyjne danego funduszu reprezentują jednakowe prawa majątkowe i są niepodzielne. Zamknięty fundusz inwestycyjny nie może nabywać certyfikatów inwestycyjnych, które sam wyemitował. Fundusz inwestycyjny zamknięty dokonuje wyceny aktywów funduszu i ustala ich ogólną wartość netto oraz wartość aktywów netto przypadająćą na certyfikat inwestycyjny z częstotliwością określoną w statucie, nie rzadziej jednak niż raz na sześć miesięcy oraz nie później niż siedem dni przed rozpoczęciem zbywania certyfikatów kolejnej emisji. 8.(str 122) Fundusze otwarte charakteryzują się zmienną liczbą uczestników. Wahaniom podlega również wielkość zaangażowanego kapitału. Fundusz otwarty nieustannie bowiem przyjmuje- o ile oczywiście są chętni- nowych uczestników, a jednocześnie na każde życzenie uczestnika uarza jego jednostki uczestnictwa. Aby zapewnić możliwość stałego wywiązywania się z tych zobowiązań, fundusze te muszą jednak utrzymywać znacznie wyższą płynność swoich aktywów ( w tym m.in. odpowiednio wysoką rezerwę gotówkową), co niewątpliwie ogranicza możliwości swobodnego kształtowania portfela własnych lokat.
(cytat, str. 568) Fundusze inwestycyjne opierają się na koncepcji połączenia środków finansowych inwestorów indywidualnych w celu ich wspólnego inwestowania na rynku kapitałowym lub, szerzej finansowym.
(cytat, str. 21) Specjalnością banków inwestycyjnych jest oferowanie złożonych instrumentów pochodnych, dostosowanych do zindywidualizowanych potrzeb klientów, którymi z reguły są duże firmy oraz różnorodne fundusze inwestycyjne. Sprzedając złożone produkty finansowe, banki inwestycyjne mogą liczyć na relatywnie duże marże.
(cytat, str. 87) Fundusze inwestycyjne informują swych klientów o ryzyku, jakie podejmują na rynkach finansowych, w ten sposób, że ogłaszają, jaki jest ich portfel odniesienia (benchmark). Jest nim zazwyczaj różnie definiowany portfel rynkowy, odzwierciedlający strukturę podaży papierów wartościowych na określonym rynku lub na kilku rynkach papierów wartościowych, na których dany fundusz inwestycyjny lokuje powierzane mu środki. Określenie portfel odniesienia bierze się stąd, że stopy zwrotu, jakie przynosiłby hipotetyczny portfel rynkowy, są punktem odniesienia do oceny rzeczywistych wyników finansowych osiąganych przez określony fundusz inwestycyjny.
(cytat, str. 267) [] obowiązująca obecnie ustawa o funduszach inwestycyjnych stanowi że: "Fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w przypadkach określonych w ustawie również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe". Fundusz inwestycyjny może być utworzony wyłącznie przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych (TFI), działające w formie spółki akcyjnej, z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które jest następnie organem zarządzającym i reprezentującym fundusz w stosunkach z osobami trzecimi.
(cytat, str. 271) Fundusz inwestycyjny otwarty można najogólniej określić jako fundusz, który emituje jednostki uczestnictwa i odkupuje je na żądanie uczestnika funduszu. Liczba jednostek uczestnictwa będących w posiadaniu inwestorów zmienia się ciągle w wyniku nabywania oraz przedstawiania ich do wykupu przez inwestorów. W konsekwencji także wielkość kapitału, jakim dysponuje fundusz, ulega ciągłym zmianom. Specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty działa w oparciu o zasady obowiązujące fundusze otwarte, z tym jednak, że statut funduszu otwartego może zawierać specyficzne uregulowania dotyczące sposobu inwestowania lub limitów inwestycyjnych. Z kolei fundusz inwestycyjny zamknięty jest funduszem emitującym certyfikaty inwestycyjne, które mogą być wprowadzane do obrotu na rynku regulowanym. Fundusz zasadniczo nie może odkupywać własnych certyfikatów - inwestorzy mogą zbywać je na rynku wtórnym.
(parafraza, str. 53 - 59) Fundusze inwestycyjne (instytucje wspólnego inwestowania) to instytucje finansowe, których podstawowym rodzajem działalności jest inwestowanie na rynkach finansowych. Służą do zbiorowego lokowania środków pieniężnych w papierach wartościowych. Korzyści inwestowania w fundusze inwestycyjne: zapewnienie bezpieczeństwa powierzonych środków, płynność inwestycji, profesjonalne zarządzanie, relatywnie wyższa dochodowość i niższe koszty oraz rozproszenie ryzyka inwestycyjnego w porównaniu z inwestowaniem indywidualnym. Rodzaje funduszy inwestycyjnych Ze względu na formę prawną: - statutowe - ich podstawową cechą jest brak rozdziału między majątkiem spółki zarządzającej funduszem a majątkiem funduszu; - umowne - stosunek prawny między inwestorem funduszu a spółką zarządzającą nie ma charakteru korporacyjnego, co oznacza, że inwestor najczęściej nie jest udziałowcem spółki. Ze względu na strukturę i konstrukcję: -otwarte - nie są ograniczone rozmiarami; - zamknięte - cechą charakterystyczną jest stała wielkość kapitału; - mieszane (półotwarte) - liczba uczestników jest ograniczona, ale istnieje obowiązek wykupywania przez fundusz udziałów inwestorów na ich żądanie. Ze względu na typ inwestora: - specjalne - są przeznaczone dla ograniczonego kręgu inwestorów; - prywatne - to z reguły fundusze zamknięte, których oferta skierowana jest do ograniczonego kręgu inwestorów; - publiczne - może do nich przystąpić każdy inwestor. Ze względu na substancję majątkową: - akcyjne - inwestują wyłącznie lub prawie wyłącznie w akcje; - obligacji - inwestują prawie wyłącznie w papiery o stałym dochodzie, głównie obligacje; - mieszane - składają się z akcji i obligacji; - wyspecjalizowane - inwestują w różne instrumenty rynku kapitałowego przy czym są one wybierane ze względu na wyspecjalizowaną politykę inwestycyjną poszczególnych funduszy; - hedgingowe - stosujące bardzo zróżnicowane strategie inwestycyjne. Ze względu na formy uczestnictwa inwestorów w dochodach: - tezauryzujące (akumulacyjne) - nie wypłacają inwestorom żadnych dochodów; - dystrybutywne - wypłacają inwestorom wszystkie wypracowane zyski; - kumulacyjne - zyski ze zbycia papierów wartościowych powiększają wartość aktywów funduszu i są ponownie reinwestowane. Ze względu na kryterium opłat i prowizji: - prowizyjne; - bezprowizyjne.
(cytat, str. 157) Fundusze inwestycyjne są jednym z głównych uczestników rynku kapitału, wspomagając go w pełnieniu takich funkcji jak kreacji mechanizmu transferu środków finansowych w gospodarce, dystrybucji ryzyka, wyceny i wymiany aktywów finansowych, czy redukcji kosztów transakcyjnych.
(cytat, str. 13) Inwestycje funduszy VC oraz PE różnią się od innych funduszy inwestycyjnych – szczególnie hedgingowych. Podstawową różnicą jest brak chęci spekulacji na zakupionych akcjach czy udziałach w przedsiębiorstwach. Kolejną ważną ich cechą jest to, iż fundusze private equity oraz venture capital nie dokonują i nie stosują krótkiej sprzedaży akcji.