Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 333) Projekt, o odróżnieniu od rutynowego procesu przedsiębiorstwie, to jednorazowe zadanie określane co do czasu trwania, przywiedzionych zasobów i celu jego realizacji, będące często zadaniem interdyscyplinarnym w stosunku do organizacji przedsiębiorstwa.
(parafraza, str. 186) Zasady podziału zasobów pomiędzy konkurujące o nie projekty opisują dwa modele: 1. Model centralistyczny. Kierownik działu zorientowanego produktowo lub geograficznie decyduje o podziale zasobów między projekty na podstawie aktualnych informacji o poszczególnych projektach oraz własnej obserwacji i doświadczeniu. 2. Model decentralistyczny. zakłada on, że kierownicy projektu konkurują między sobą o zasoby będące w dyspozycji poszczególnych działów, płacąc za nie odpowiednią cenę (rozliczenie wewnętrzne).
Słowa kluczowe:zasób Komentarze i źródła pierwotne: Tabele str. 16
(cytat, str. 11) Zasoby znajdują odzwierciedlenie w bilansie. Czynniki kreowania zysku są identyfikowane na podstawie rachunku zysków i strat, a strumienie na podstawie sprawozdania z przepływu środków pieniężnych w banku.
(cytat, str. 12) Podejście zasobowe Tak jak lata 80. zdominowane były przez szkołę pozycjonowania, tak w latach 90. nastąpił rozwój teorii zarządzania strategicznego opartego na zasobach. Podkreślały one nie wagę pozycji organizacji w odniesieniu do swojego sektora, ale sposób, w jaki zarządza się swoimi zasobami wejściowymi w celu rozwoju kluczowych kompetencji i zdolności wyróżniających (Prahalad i Hamel, 1990; Hamel i Prahalad, 1994; Heene i Sanchez, 1997; Kay, 1993; Stalk i inni, 1992). Badania w późnych latach 80. i wczesnych 90. (Rumelt, 1991; Baden-Fuller i Stopford, 1992) sugerują, że wybór sektora nie jest głównym czynnikiem określającym zyskowność firmy - większe znaczenie mają kluczowe kompetencje zasadnicze organizacji. Wskazuje to na podejście wewnętrzno-zewnętrzne w zarządzaniu strategicznym, oparte na założeniu, że przewaga konkurencyjna bardziej zależy od zachowania organizacji niż od jej otoczenia konkurencyjnego.
(cytat, str. 74) Rynki zasobowe to takie, na których firmy zdobywają środki finansowe, pracowników, materiały, wyposażenie, usługi itd. Oczywiste jest, że firmy standardowo działają na kilku takich rynkach, z których każdy wyróżnia się określonymi cechami, w zależności od wymaganych przez te firmy zasobów. Rynki zasobów należy analizować według: 1. wymagań zasobowych firmy, 2. liczby obecnych i potencjalnych dostawców zasobów, 3. rozmiaru dostawców, 4. zdolności i kompetencji dostawców, 5. możliwości współpracy z dostawcami zasobów, 6. dostępu konkurentów do dostawców.
(cytat, str. 131) Zasobami koniecznymi dla realizacji zadania może być sprzęt umożliwiający wykonanie prac projektowych. Jeśli zamierzamy skorzystać ze specjalnego sprzętu, który jest wykorzystywany w wielu projektach konieczne jest "wpisanie się" naszego harmonogramu w harmonogram dostępności tego sprzętu.
Słowa kluczowe:zasób, projekt, harmonogram Komentarze i źródła pierwotne: A. Kornak: Droga do Europejskiego Wewnętrznego Rynku w turystyce. Wrocław: AE 1991, s. 9.
(cytat, str. 109) O istocie wiedzy traktowanej jako zasób znajdujący zastosowanie w biznesie mówią poniżej niektóre jej cechy, takie jak np.: - wiedza może być tworzona różnymi metodami, - jest trudna do uchwycenia i pełnego wykorzystania, ale w przeciwieństwie do zasobów materialnych może być wykorzystywana przez różne osoby w różnych miejscach, - jest względna i wieloznaczna co powoduje, że może być różnie interpretowana przez różne osoby, - jest dynamiczna - uchwycenie jej wycinka może prowadzić do diametralnego jej przyrostu oraz ma zdolność do przyrostu w trakcie jej stosowania, - ma zdolność do szybkiej dezaktualizacji (starzenia się), - potrafi obniżyć poziom niepewności w ryzykownych przedsięwzięciach, - wartość jej może wzrastać z coraz szerszym wykorzystaniem, - potrafi się materializować, czyli uzewnętrznia się w produktach i usługach co powoduje, że jest imitowana (jednak o różnym stopniu trudności), - implementuje się także w praktykach, strukturach i procesach organizacyjnych, - dzięki procesowi kodyfikacji podlega strukturyzacji się w dokumentacji technologicznej, dokumentacji organizacyjnej i bazach danych, - jako sama może stanowić produkt, - przybiera różną postać.
(cytat, str. 243) Informacja jako zasób strategiczny przedsiębiorstwa prowadzi do: - zwiększenia wiedzy organizacji na temat otaczającej rzeczywistości, - wsparcia procesów zmian, - ułatwienia procesu komunikowania się pracowników i kierownictwa, - podejmowania racjonalnych decyzji, - nawiązania więzi z otoczeniem, - powstania przewagi nad konkurentami.
(cytat, str. 236) Współcześnie wiedza jest uznawana za jeden z najbardziej strategicznych zasobów,będących w dyspozycji przedsiębiorstwa.Wszystkie podmioty gospodarcze wykorzystują wiedzę, gdyż: - sama wiedza może być produktem; - umiejętność gromadzenia i wykorzystania wiedzy stanowi podstawową kompetencję przedsiębiorstwa; - wiedza może się strukturalizować dzięki procesowi kodyfikacji, np. w technologiach, kompetencjach pracowników, bazach danych, procedurach, dokumentacji organizacyjnej; - wiedza może się materializować (uzewnętrzniać) w postaci produktów i usług, a przez to może być kopiowana (imitowana); - wiedza umożliwia zmniejszenie poziomu niepewności podczas realizacji przedsięwzięć ryzykownych.
(cytat, str. 7) Aby móc realizować założone cele, egzystować i rozwijać się, organizacje gromadzą i wykorzystują niezbędne zasoby. Są to: - zasoby rzeczowe ( surowce, maszyny, urządzenia), - zasoby finansowe (kapitały, dochody, zyski), - zasoby osobowe (pracownicy i ich kwalifikacje), - zasoby informacyjne (wszelkiego rodzaju dane potrzebne do podejmowania decyzji.
(cytat, str. 189 - 190) Charakterystyka wiedzy: - wiedza jest nieuchwytna, a jej pomiar jest dość trudny - zasoby wiedzy mają charakter niestabilny, czyli w każdej chwili moga się ulotnić, - wiedza jest w dużej mierze zakotwiczona w umysłach pracowników i od ich dobrej woli zależy jej ujawnienie lub udostępnienie, - wiedza nie jest zużywana, a wręcz odwrotnie - zwiększa się w trakcie jej wykorzystywania, - wiedza może się dezaktualizować, - wiedza posiada szeroki zasięÅ‹ wpływów w organizacji, - wiedza nie może być kupiona w każdej chwili - wiedza może być wykorzystywana w różnych procesach i przez różnych ludzi w tym samym czasie.
(cytat, str. 69) W społeczeństwie informacyjnym najcenniejsze zasoby ludzkiej wiedzy znajdują się w oprogramowaniu komputerów. ... Wiedza stanie się towarem - przedmiotem handlu kupna-sprzedaży, zatem człowiek zamiast zdobywać wiedzę, będzie mógł po prostu kupić program i uzyskać efekty posiadania wiedzy.
(cytat, str. 268) Strategia frontalnego ataku polega na jednoznacznym wykorzystaniu słabości konkurenta i zogniskowanym wykorzystaniu podstawowych zasobów oraz umiejętności przeciwko konkurentom. ().
(parafraza, str. 85 - 93) Na stronach 85-93 zostały opisane trzy najbardziej istotne przesłanki, które zaintrygowały szkołę zasobów: 1. Fundamentalną przesłanką szkoły zasobów jest założenie, że aby zrozumieć źródła sukcesu organizacji, trzeba zrozumieć konfigurację jej unikalnych zasobów i umiejętności, 2. Druga przesłanka szkoły zasobów próbuje dać odpowiedź na pytanie, co powoduje, że dane zasoby i umiejętności są szczególnie cenne, 3. Trzecią i ostatnią ogólną przesłanką szkoły zasobów jest założenie, iż między zasobami oraz zamierzeniami firmy musi istnieć dynamiczne napięcie (dynamic fit, stretch).
(cytat, str. 128) Zwiększenie zasobu kapitału długoterminowego przez emisję obligacji pożyczkowych uwidacznia się w arkuszu bilansowym w ten sposób, ze zwiększa się łączna kwota środków obrotowych i zwiększają się także zobowiązania długoterminowe.
(cytat, str. 21) Pula zasobów umożliwia współużytkowanie zasobów przez wiele projektów. Używanie puli zasobów umożliwia sporządzanie harmonogramów dla zasobów pracy we wszystkich projektach, identyfikację konfliktów między przydziałami w różnych projektach i monitorowanie, wykorzystywania czasu zasobu w wielu projektach. Jeżeli informacje o ludziach lub sprzęcie pracującym nad zadaniami znajdują się w wielu plikach projektów, można użyć puli zasobów do centralizacji informacji o zasobach, takich jak nazwa zasobu, używany kalendarz, jednostki zasobu i tabele stawek kosztów, co ułatwi zarządzanie projektem. Każdy projekt, który używa zasobów z puli zasobów, jest nazywany plikiem współużytkującym. Jako puli zasobów można używać dowolnego, istniejącego pliku projektu, ale zaleca się utworzenie nowego pliku projektu tylko na informacje o zasobach, by jak najbardziej ułatwić zarządzanie informacjami o zasobach i przydziałami zadań między plikami współużytkującymi a pulą zasobów.
(cytat, str. 173) Ekonomiczne przyczyny upadłości przedsiębiorstwa tkwią w nieefektywnym wykorzystaniu zasobów, jakie przedsiębiorstwo angażuje w prowadzonej działalności gospodarczej
(cytat, str. 138 - 139) "Zasobem nazywa się dowolny przedmiot potrzebny do osiągnięcia celu. Struktura zasobów przedsiębiorstwa produkcyjnego jest niezwykle złożona i może być prezentowana oraz rozwijana w układzie wielu kryteriów (np. rodzaju, przeznaczenia, odnawialności, pochodzenia, funkcji, trwałości, wyczerpywalności, własności). Najogólniejszy podział zasobów, oparty na podziale przedmiotowego zakresu kwalitologii (zob. rysunek 1.2), uwzględnia: - zasoby materialne, a w tym naturalne i sztuczne zasoby materialne, - zasoby niematerialne, a w tym zasoby wiedzy poznawczej oraz postulatywne; (projektowej, metodycznej itp.), - zasoby ludzkie."